____________________________________________________________________________________________
23 Finał WOŚP – udział naszej szkoły:) !!!
    23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami. Zbiórka odbyła się 11 stycznia 2015, czyli tradycyjnie w drugą niedzielę roku. Tym razem Orkiestra zagrała dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. Choć już po Finale, to jednak jeszcze przez pewien czas napływać będą informacje o ostatecznej kwocie, zebranej przez WOŚP w 2015. W akcji czynny udział wzięli również wolontariusze z naszego gimnazjum. Nasi bohaterowie to: Kacper Mikołajewski, Adrianna Nowowiejska, Julia Nowowiejska, Karolina Olejniczak, Julia Oleksiak, Laura Węgrzynowska, Kacper Rakowski, Kinga Wieczorek, Piotr Kasprzycki, Patrycja Staniszewska, Wojciech Szczucki, Kamila Marek, Kewin Głuszko, Mateusz Borowski, Nikola Gronkiewicz, Marcin Szulc, Miłosz Urbański oraz Aleksandra Smosarska. Nasi gimnazjaliści zbierali pieniądze w Galerii Warmińskiej, Realu oraz Carrefourze.

Uczniowie naszej szkoły łącznie zebrali kwotę

11 219, 56 zł !!!

W sumie do do tej pory w Olsztynie zebrano 248153,82 zł.
    Po zakończeniu zbiórki nasi uczniowie zostali odwiezieni taksówkami do olsztyńskiego sztabu WOŚP mieszczącego się w Ratuszu oraz uhonorowani pamiątkowymi dyplomami na których widniały kwoty osobiście przez nich zebrane podczas akcji.

23 Finał WOŚP w liczbach:

36.228,912 zł - aktualna kwota zebrana przez WOŚP w 2015 (stan na 20 stycznia 2015)
590 mln - aż tyle zebrała Orkiestra w ciągu wszystkich Finałów akcji
1468 - tyle sztabów WOŚP działało podczas 23. Finału
23 tys. - tyle licytacji zorganizowano w ramach 23. Finału WOŚP
222 tys. - tyle kosztowało najdrożej wylicytowane złote serduszko Orkiestry.

Ciekawe, ile ostatecznie zbierze WOŚP 2015. Czy będzie rekord? Przypomnijmy, że podczas 22 Finału zebrano aż 52 mln złotych. W tej chwili mamy kwotę 36 mln w Finale 2015, jednak ostateczną sumę poznamy prawdopodobnie pod koniec lutego lub na początku marca.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy za rok !!!

Mirosław Rewkowski
opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu „Bawię się i pomagam”


____________________________________________________________________________________________
Podczas weekendu 17-18.05.2014 r. w stolicy Warmii i Mazur odbyła się impreza Elemental Triathlon Olsztyn 2014
    Olsztyńska impreza trwały dwa dni. W sobotę przeprowadzono mistrzostwa Polski w aquathlonie (pływanie i bieg) oraz zawody dzieci i młodzieży, natomiast w niedzielę rywalizowali triathloniści, którzy ścigali się na dystansie olimpijskim (pływanie 1,5 km, jazda na rowerze 40 km, bieg 10 km) oraz o mistrzostwo Olsztyna na dystansie supersptinterskim (odpowiednio: 200 m, 8 km, 2 km). Mateusz Rak i Paulina Kotfica byli najlepsi w olsztyńskich zawodach triathlonowych na dystansie olimpijskim. Udział w nich zapowiedział wielokrotny mistrz Europy i świata Niemiec Michael Raelert. Niestety, po raz drugi los pokrzyżował mu plany.
    Przy obsłudze imprezy aktywnie brali udział wolontariusze, uczestnicy Szkolnego Koła Wolontariatu „Bawię się i pomagam” z naszej szkoły. Działania odbyły się we współpracy z Klubem Integracji Społecznej Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Do zadań wolontariuszy należało:
- podawanie napojów dla zawodników
- opisywanie zawodników
- wydawanie pakietów startowych w biurze zawodów
- zabezpieczenie trasy kolarskiej lub biegowej
- pomoc przy wyciąganiu zawodników z wody
- wręczanie medali na mecie
    Każdy z wolontariuszy otrzymał okolicznościowy T-shirt oraz posiłek po zawodach.

opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu „Bawię się i pomagam” Mirosław Rewkowski


8 i pół tony czystego serca
    Corocznie Bank Żywności w Olsztynie, w okresie przedświątecznym, organizuje zbiórkę żywności dla najuboższych mieszkańców regionu w sklepach na terenie całego województwa. Kolejna taka zbiórka odbyła się w dniach 04-06 kwietnia 2014. W sklepach Stokrotka i Biedronka, Uczestniczyli w niej wolontariusze z KW G9. Efektem ich pracy jest współudział w pozyskaniu 8,5 tony żywności. Dzięki tego typu działaniom wiele ubogich rodzin z Warmii trochę weselej spędzi czas przy świątecznym stole. Fotki z akcji zobaczycie na naszej stronie internetowej. Zachęcamy do jej odwiedzenia.

ABC wolontariatu...
    Czy bycie wolontariuszem jest łatwe i przyjemne? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań Koło Wolontariuszy G9 szukało 22 listopada na warsztatach przygotowanych we współpracy z Bankiem Żywności w Olsztynie. Zajęcia poprowadziła pani Mariola Klemienko , wieloletni pracownik tej instytucji użyteczności publicznej. W szkoleniu wzięło udział kilkudziesięciu wolontariuszy dowodzonych przez Pana Mariusza Milana i Pana Mirosława Rewkowskiego. W czasie warsztatów młodzi adepci wolontariatu znaleźli odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań, poznali cel i zasadę pracy wolontariusza, mieli okazję poznać swoje prawa i obowiązki, a także obejrzeć film o tejże tematyce.
    Po spotkaniu obie strony tj. prowadząca warsztaty jak i członkowie KW wyszli w pełni zadowoleni i zmotywowani do dalszej współpracy, a także umówili się na kolejne tego typu szkolenie. Wniosek był jeden : warto być wolontariuszem i pomagać, aby ocalić swoje człowieczeństwo. Należy też pamiętać, że i my jutro możemy potrzebować czyjejś pomocy.
    Relację na gorąco przygotował i przedstawił opiekun KW. Do zobaczenia na naszej stronie internetowej w galerii zdjęć. Pozdrawiam Mariusz M.

____________________________________________________________________________________________
Myśl eko- nie rzucaj mięsem do kosza !
   I nie chodzi tu wyłącznie o hasła reklamowe, ale o prawdziwą manifę pod patronatem Banku Żywności, która odbyła się 16 października na Starym Mieście w Olsztynie. 15 wolontariuszy z KW G9 wzięło w niej udział. Celem akcji było propagowanie akcji Segreguj, nie rzucaj mięsem do kosza! Myśl eko!Ogólem na olsztyńskiej Starówce manifestowało blisko 300 osób, które następnie w barwnym korowodzie przeszło ulicami miasta. o godz. 12.30, a od 13 do 15 miały miejsce, w Karczmie Jana, warsztaty pod patronatem UWM. Wolontariusze spotkali się ze znanymi profesorami i doktorantami katedry żywienia naszego uniwersytetu, by wysłuchać prelekcji na temat produkcji i modyfikacji, a także racjonalnego gospodarowania żywnością. Akcja zakończyła się pokazem filmu na temat ekologicznych źródeł pozyskiwania żywności.
____________________________________________________________________________________________
Wolontariusze na start ...
   I wystartowali. Po raz dwudziesty ponad 30 wolontariuszy KW przy Gimnazjum nr 9 wzięło udział w zbiórce żywności, w jednym ze sklepów sieci LIDL. Zbiórka żywności w Lidlu zapoczątkowała nowy sezon działalności wolontariatu w 9-tce.
   W ciągu dwóch dni akcji 28 i 29 września br, zebraliśmy kilkaset kg żywności z długotrwałym terminem przydatności do spożycia. Wiele osób zasiliło również zasoby konta BŻ w Olsztynie w dobrowolne wpłaty. Do naszych koszy trafiały głównie: mąka, cukier, makaron, olej, słodycze itd. Najważniejsze, że akcja przyniosła wymierne korzyści, humor dopisywał, a nasza narodowa cecha - solidarność - pokazała, iż Polacy mimo kryzysu nadal mają "wielkie serca" i chętnie dzielą się z najuboższymi mieszkańcami naszego regionu. Kolejne nasze akcje tuż przed świętami w grudniu i marcu. Oczywiście będziemy na nich znowu obecni.
Pamiętajcie - warto pomagać!
Opiekun KWG9
Mariusz Milan