-----------------------------------
ROK SZKOLNY 2008/2009
ROK SZKOLNY 2009/2010
ROK SZKOLNY 2010/2011
ROK SZKOLNY 2011/2012
ROK SZKOLNY 2012/2013
ROK SZKOLNY 2013/2014
ROK SZKOLNY 2014/2015
ROK SZKOLNY 2015/2016
ROK SZKOLNY 2016/2017
-----------------------------------
____________________________________________________________________________________________
Dodano: 23 VI 2017r.

    W dniach 2-5 czerwca mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej szkole studentów z Singapuru i Kanady. Prowadzili oni warsztaty językowe dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.
    Harleen Arora, Wei Ling Chong i Dominic Yeo są wolontariuszami największej na świecie organizacji pozarządowej non-profit, prowadzonej przez młodych ludzi, działającej w 122 krajach świata – AEISEC. Podczas spotkań ze studentami, nasi uczniowie nie tylko doskonalili język angielski, ale także mieli możliwość poznania podstawowych zwrotów w języku indyjskim, francuskim, mandaryńskim i malajskim. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych faktów dotyczących historii, kultury ,sztuki, kuchni, zwyczajów,tradycji i legend krajów, z których pochodzą.
    Mieliśmy możliwość wziąć udział w innowacyjnych warsztatach językowych,które zostały stworzone z myślą o młodych ludziach,i przez młodych ludzi, którzy kierując się chęcią rozwoju szukają jak najatrakcyjniejszych sposobów na naukę.
    Dziękujemy serdecznie Harleen,Wei i Dominicowi za zaangażowanie i wiedzę, którą nam przekazali. Dziękujemy także naszym uczniom za aktywny udział w warsztatach.

Czym jest AIESEC?
AIESEC powstał na świecie w 1948 roku, w odpowiedzi na bieżące wówczas konflikty zrodzone przez II Wojnę Światową. Według przedstawicieli państw członkowskich AIESEC, świat potrzebował liderów i to na młodych ludziach spoczywała odpowiedzialność za lepsze jutro.


____________________________________________________________________________________________
Dodano: 23 VI 2017r.

    Nie udało się zorganizować (przynajmniej dwudniowej !) wycieczki klasowej, bo albo kierunek nie taki, albo pieniądze za duże, albo grupa za mała.
    Mama Filipa Zakrzewskiego (dziękujemy, pani Ewelino za pomysł i zaangażowanie) zaproponowała coś w zamian. Tym „czymś” okazały się Tomaryny, w których (od 2012 roku) działa schronisko dla psów. We wtorek,6.06.br., poznaliśmy jego mieszkańców. Nie patrząc, jak chodzą po swoich klatkach, nie słuchając żałosnego ujadania, ale… w terenie. Każdy mógł sobie wybrać psa (oj, różne to były wybory), chwycić za smycz i.. powędrować do lasu lub pohasać po łące (z czworonogiem oczywiście).
    Czy to ważne, kto kogo na spacer prowadził-człowiek psa czy pies człowieka? Ważne, że obie strony zadowolone, a radość zwierzaków-bezcenna. Ważne, że na trzy godziny zapomnieliśmy o telefonach (chyba że do zdjęć wykorzystywanych), o nudzie, o sobie.. Ważne, że były to trzy godziny empatii, czułości, sympatii…

    Wracając, czuliśmy nie tylko zapach psiej sierści, czuliśmy na plecach spojrzenia pełne tęsknoty i nadziei: „Może u ciebie znajdę dom…”

(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)

PS 1 Wielki świat zwiedzacie, swego światka najbliższego nie znacie.
PS 2 Psy czekają na nowe domy albo przynamniej na wolontariuszy.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 22 VI 2017r.

    W roku szkolnym 2016/2017 grupa gimnazjalistów realizowała projekt edukacyjny „Strażnicy wody”. W ramach badań młodzież analizowała próbki wody z rzeki Łyny i wody wodociągowej za pomocą szkolnego zestawu do badania fizyko-chemicznego wody. Uczniowie zbierali również informacje na temat wody pitnej w Olsztynie. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się z pracownikami dwóch laboratoriów: SANEPID-u i PIH-u. Wyniki badań były zbliżone do tych, które przedstawili pracownicy profesjonalnych laboratoriów, a mianowicie:

- Woda pitna w Olsztynie pochodzi ze studni głębinowych zlokalizowanych w różnych rejonach Olsztyna,
- woda z kranu jest twarda,
- nadaje się do picia,
- jest czysta bakteriologicznie,
- nie zawiera zanieczyszczeń,
- jest średniozmineralizowana.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 14 VI 2017r.

    W dniach 7 – 8 czerwca klasa 2c pojechała po przygodę do Pasymia. I nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że wszyscy spaliśmy w namiotach. To już drugi taki wyjazd pod namioty tej klasy. Poza rozkładaniem i składaniem naszych „domków” czekało na nas mnóstwo atrakcji: kryty basen, tenis stołowy, bieganie po lesie, pyszny obiad i kolacja pod chmurką, ognisko i przejazd pociągiem z Olsztyna do Pasymia. Któż z nas nie marzył o podróżach w nieznane?...
    Podczas tej wycieczki mogliśmy na jedną dobę poczuć się jak bohaterowie książki przygodowej. Bogata fotorelacja znajduje się w galerii. Takie wyjazdy mają głęboki sens. Od tej chwili każdy uczestnik wspólnego pobytu będzie sobie bliższy. Opiekunami grupy byli:

wychowawca Sebastian Pyrzanowski i pedagog Mirosław Rewkowski.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 13 VI 2017r.

    Od jakiegoś czasu (całkiem długiego) codziennie mijacie (bo to jedyna droga do sal gimnastycznych) wystawę przybliżającą najnowszą historię Polski, a przygotowaną z okazji Narodowego Dnia Pamięci (przypominam, że obchodzimy go 1 marca). Żołnierze Wyklęci spoglądają na nas z pięknych (i poruszających) reprodukcji użyczonych (dzięki kontaktom pani Iwony Jóźwiak) przez IPN (chyba muszę rozszyfrować skrót...) –Instytut Pamięci Narodowej.* Dlaczego Wyklęci? Poczytajcie biogramy (choć to powinno być dawno za Wami) Inki, Łupaszki i Pługa, zainteresujcie się ich wysiłkiem w walce z sowietyzacją Polski (cieszmy się wszyscy, że to naprawdę historia) lub porozmawiajcie z nauczycielami historii…

(wysłuchała i spostrzeżenia p. Jóźwiak spisała M.S.)
PS1 * Jesteśmy (chyba ) jedyną szkołą, która (nie po raz pierwszy) prezentuje wystawę IPN-u
PS2 Jeśli jeszcze nie zatrzymałeś się przed wystawą, zrób to, bo Naród, który traci pamięć, traci sumienie” (Zbigniew Herbert)
____________________________________________________________________________________________
Dodano: 12 VI 2017r.

    1 czerwca, to data znana doskonale wszystkim dzieciom. Ogólnie uroczystość ta świętowała w tym roku swoje 63 urodziny, gdyż Międzynarodowy Dzień Dziecka (MDD) ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony jest od 1955 w wybrane dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ.
    W naszym kraju MDD obchodzony jest od lat 1 czerwca. Tegoroczne obchody DD związane były w naszym gimnazjum z organizacją szkolnego grilla, połączonego z zawodami sportowymi i siłownią umysłową. Pomysłodawcami akcji byli członkowie SU wraz z opiekunami. Od godziny 10.00 w szranki stanęło pospołu 12 klas, by przygotować swoje popisowe grillowe danie, które oceniało wykwalifikowane jury a następnie zająć się degustacją innych pyszności prosto z rusztu. Po obfitym posiłku, by spalić zbędne kalorie, gimnazjaliści uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych. Skakali, kręcili hula hoop, rzucali do kosza i biegali z jajkiem na łyżce. Na zakończenie nadeszła pora na siłownię umysłową, czyli łamigłówki logiczne. Pytania nie były trudne lecz podchwytliwe np. ile waży kilogram sierści kota, którego długość całkowita wraz z ogonem stanowi 50 cm. Nad całością imprezy czuwali oczywiście wychowawcy i pani wicedyrektor E. Górka. Ogólnie dzień ten należał do bardzo udanych a uczniowie zapytani o wrażenia mówili po prostu :” Było pysznie”. Zapraszamy tradycyjnie do naszej galerii, czeka tam wiele innych ciekawostek z opisywanej imprezy.

P.S.
O mały włos zapomnielibyśmy o życzeniach dla naszych „dużych dzieci” z gimnazjum oto one:
Bądź dzieckiem jak najdłużej,
jak dziecko baw się i śmiej,
i kochaj tak jak dziecko
i serce dziecka miej !
Radujcie się na co dzień i od święta,
bo dzieciństwo jest jak otwarta księga,
którą musicie zapełnić tylko najpiękniejszymi wspomnieniami i wpisami….
Życzymy Wam tego sercem całym w dniu tak pięknym i wspaniałym- Dyrekcja i Wychowawcy G9.M.Milan

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 1 VI 2017r.

    Łyna - najdłuższa rzeka Warmii i Mazur jest piękna. Niektórzy stawiają ja nawet przed Krutynią. Każdy, kto choć raz miał okazję popłynąć kajakiem jej korytem, wie, że jest niezwykle urokliwa, daje możliwość podziwiania widoków i obcowania z przyrodą tak, że aż zapiera dech w piersiach.

Odrobina geografii:
Łyna liczy sobie 263,7 km z czego 190 km w Polsce. Bierze początek w rezerwacie „Źródła rzeki Łyna" koło Nidzicy. Rzeka płynie kierunku północnym, mijając po drodze Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Sępopol i wpada do Pregoły na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. Spływ kajakami Łyną zazwyczaj rozpoczyna się we wsi Kurki, leżącej u zbiegu rzeki Marózki i początkowego odcinka Łyny, 16 km na wschód od Olsztynka. Do Rusi mamy do pokonania 20 kilometrów.
    Przed Olsztynem Łyna przepływa przez szereg jezior rynnowych (Brzeźno Duże, Kiernoz Mały, Kiernoz Wielki, Jezioro Łańskie, Ustrych), wśród których największym i najgłębszym jest Jezioro Łańskie. Przy wypływie z jeziora Łańskiego rzeka wpływa w ścisły rezerwat przyrody "Las Warmiński". Żeby płynąć tym odcinkiem Łyny potrzebna jest zgoda wojewódzkiego konserwatora przyrody w Olsztynie oraz rządowego ośrodka wypoczynkowego w Łańsku. tak jest na całym odcinku aż do wsi Ruś. Przed Rusią rozpoczyna się 5 kilometrowy przełom Łyny z szybkim nurtem i wieloma leżącymi w korycie pniami. Ten odcinek wymaga doświadczenia kajakarskiego, aby przepłynąć go bez wywrotki. Głębokość wody 1-2 metry. Krajobrazy są tam przepiękne. Od Rusi do Olsztyna Łyna płynie już spokojnie.

Sobotnia eskapada kajakiem po przygodę
    W minioną sobotę 27 maja grupa śmiałków z G9 pod opiekę opiekunów P. M. Rewkowskiego i S. Pyrzanowskiego postanowiła oddać się przygodzie z kajakami i wyruszyć w nieznane spod Zamku K.W. w Olsztynie na ponad półtoragodzinny spływ kajakowy. Metą była Elektrownia Wodna . Pogoda wymarzone, humory doskonałe, a wrażenia niezapomniane. Ruszyliśmy po godzinie 11.00 z lewego brzegu za mostem drogowym, gdyż pokonanie go jest niemożliwe. Przed nami pojawiły się potężne ceglane łuki wiaduktów kolejowych zbudowanych z latach 1872-1892. Po chwili wpłynęliśmy w kolejny bardzo ostry nurt - przełom Łyny. Tu było trochę śmiesznie i trochę strasznie, prędkość kajaków w tym miejscu jest spora. Wypłynęliśmy z Olsztyna. Łyna znowu się uspokoiła. Mijaliśmy co chwilę nowe ujścia rzeki Wadąg. Podziwialiśmy florę i faunę warmińską, a ta jest naprawdę urzekająca. Ostatecznie dotarliśmy do starej elektrowni wodnej, gdzie przygotowaliśmy wspólnie ognisko. Zadbaliśmy też o ekologię, gdyż droga powrotna wiązała się z przejazdem żółtym, elektrycznym meleksem i to z darmową klimatyzacją. To był naprawdę dzień pełen wrażeń. Wszystko, a nawet więcej możecie zobaczyć w naszej galerii zdjęć. Zapraszamy .

M.Milan

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 29 V 2017r.

    W poniedziałek, 22.05.br., bardziej lub mniej zadowoleni uczniowie udali się (oczywiście pod czujną opieką nauczycieli ) do filharmonii.
    Pomysłodawcy i twórcy koncertu ponownie nas zaskoczyli. Oto na scenie połączono klasykę (czyli zespół muzyczny) z komercją (czyli wykonawcy i utwory pop oraz prezentacja multimedialna). Myślą (a właściwie „nutą” ) przewodnią były „utwory olimpijskie” specjalnie przygotowywane na igrzyska olimpijskie 2016. Tu warto wspomnieć, że wielu artystów marzy o tym, by zaśpiewać na otwarciu lub zamknięciu tak wielkiej imprezy sportowej. Wracając do tematu…. filharmonia szuka różnych pomysłów i rozwiązań, by zachęcić młodzież do bliższych spotkań z tzw. kulturą wysoką.
    Czy gimnazjalista świadomie wybierze koncert muzyki klasycznej? Nie wiem, ale wiem, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Wczoraj gorąca Kuba, dzisiaj karnawał w Rio, a za parę lat –kto wie - może Moniuszko i Wieniawski….

(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)

PS Dzięki czujności i spostrzegawczości pana pedagoga Mirka Rewkowskiego koncert został „zatrzymany w kadrze” (odsyłam do galeryjki)

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 28 V 2017r.

    Oj, obfite w konkursy były ostatnie miesiące…
    Zaczęło się w marcu od Gimnazjum nr 13, które zaprosiło na Międzygimnazjalny Konkurs Pięknego Czytania. Wcale niełatwo jest przeczytać fragment prozy tak, by nie znudzić, tak, by oczarować, tak w końcu, by wygrać. Dominika Piórkowska (3d) zajęła 3. miejsce za interpretację tekstu Andrzeja Sapkowskiego.
    Potem do zmagań zaprosił Dom Kultury Akant (w kwietniu), gdzie odbyła się kolejna edycja konkursu ortograficznego Dyktando 2017 (w ubiegłym roku nasi zajęli 1., 2. i 3. miejsce). Kamil Zielaskowski (3b) wywalczył 3. miejsce (prawdziwa to walka, bo coraz mniej osób, niestety, ni przywiązuje wagi do poprawnych zapisów).
    W maju młodzi artyści mierzyli się z arcytrudną sztuką interpretacji psalmów biblijnych w Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania Biblii oraz z prozą, poezją i poezją śpiewaną w etapie rejonowym XXXV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego. Tym razem musieliśmy uznać „wyższość innych”…. (ale nie mamy czego się wstydzić, bo zawsze dajemy z siebie to, co dać możemy i potrafimy..).

    Puenta? Wygrane są ważne, nagrody cieszą, ale kto przeszedł „kurs przygotowawczy”, ten doskonale wie, co jest najcenniejsze- poznanie swoich możliwości, pokonywanie słabości i stawianie kolejnych celów, bo tylko wtedy się rozwijamy…

(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)

PS 1 Konkursy wcale się nie skończyły….
PS 2 Wszystkim gratuluję i dziękuję!
PS 3 Może któryś konkurs czeka na Ciebie?...

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 24 V 2017r.

    Piękna i różnorodna jest przyroda Warmii i Mazur. Kryje wiele ciekawostek o życiu stworzeń, które obcują z nami. Często w ogóle nie zastanawiamy się, jak bardzo człowiek ingeruje w życie tych zwierząt i w jak zastraszającym tempie, ekspansywnie rozwijająca się gospodarka, ogranicza tereny życia ptaków, małych ssaków czy chociażby drapieżników. Dlatego bardzo ważne są spotkania z ekologami, biologami czy pracownikami miejsc takich jak muzea przyrody. Uczniowie klas I G9 wraz z opiekunami i organizatorem wyjścia P. J. Brakonieckim mieli takową okazję 19 maja. Uczestniczyli w olsztyńskim Muzeum Przyrody w żywej lekcji biologii pod hasłem „Tropiciele”. W trakcie spotkania gimnazjaliści poznali kilka gatunków ptaków, zapoznali się z ich odgłosami, przystosowaniami do życia w przyrodzie a nawet trybem życia. Spotkanie nie obyło się także bez krótkiej prelekcji związanej z ciekawostkami z życia sów, kukułek czy nietoperzy. Zwiedzający obejrzeli też stałą wystawę pt. „Zwierzęta Warmii i Mazur”, wzbogaconą o eksponaty rodem z Afryki. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników otrzymał kartę pracy, by sprawdzić poziom nabytej wiedzy. Całość imprezy wzbogaciło urokliwe miejsce i doskonała, słoneczna pogoda. Aż żal było wielu uczniom wracać do szkolnych ławek….

M.Milan

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 17 V 2017r.

    W niedzielę 14 maja br. na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel” w Olsztynie a także na ulicach miasta odbyły się zawody triathlonowe ELEMENTAL TRI SERIES OLSZTYN 2017, którym towarzyszyły biegi dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych na dystansie 10 km.
    Wprawdzie nie pływaliśmy i nie jeździliśmy na rowerach, ale biegaliśmy. Pani Mariola Sudzińska (odsyłam do wywiadu) znowu wygrała-tym razem w biegu na 10 km, tłumacząc przy tym skromnie, że taki dystans to żaden wyczyn (gratulujemy dystansu-tego pokonanego i tego do siebie).
    Pośród 812 zawodników i zawodniczek krzątali się młodzi ludzie w białych koszulkach - członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu Bawię się i pomagam. Na pewno świetnie się bawili, dopingując zawodników, mając okazję poobserwować celebrytów (na „naszą” imprezę przyjeżdżają m.in. aktorzy i dziennikarze-pozdrawiamy p. Macieja Dowbora), ale przede wszystkim pracowali.
    Nasi wolontariusze przez cały dzień (wolny!) pomagali w organizacji i obsłudze tej wielkiej imprezy. Można ich było zauważyć z wodą podawaną zmęczonym sportowcom, z uśmiechem wspierającym seniorów i juniorów. Pomagali przy dekoracji zwycięzców (nie tylko podając medale, ale także zawieszając je na zwycięskich szyjach).

Słońce i piękne jezioro to gwarancja dobrej zabawy…
Słońce, piękne jezioro i serce to lekcja człowieczeństwa…

(wysłuchała i wrażenia p. Mirka Rewkowskiego* spisała M.S.)

PS 1 * opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariatu Bawię się i pomagam
PS 2 Wolontariusze, choć bez medali, to na medal, brawo!
____________________________________________________________________________________________
Dodano: 9 V 2017r.

    27 kwietnia 2017r. w XII Liceum im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie odbyło się I Wojewódzkie Dyktando Języka Niemieckiego dla uczniów Gimnazjum w roku szkolnym 2016/2017. Uczestnicy mieli za zadanie uzupełnić 100 luk wyrazowych w autentycznym tekście niemieckim. Nasze gimnazjum reprezentował uczeń klasy 1a Michael Lebedewski. Okazał się bezkonkurencyjny i zdobył I miejsce zostając Mistrzem Ortografii Niemieckiej.

Gratulujemy!
____________________________________________________________________________________________
Dodano: 4 V 2017r.

    We wtorek 25 kwietnia w klasie 1b odbyła się otwarta lekcja języka angielskiego „Historia mojego życia”. Uczniowie z zamkniętymi oczami (dosłownie) rozpoznawali różne przedmioty, nagrali dubbing do kreskówki, uczyli się nowych słówek przy pomocy aplikacji edukacyjnej „Quizlet”, definiowali słowo nie używając zakazanych słów stanowiących „Tabu”, dopasowywali zdania do muzycznych biografii. Jednym słowem byli fenomenalni i inteligentni na wiele sposobów. Lekcja odbyła się w ramach innowacji pedagogicznej „Teoria Inteligencji Wielorakiej w nauczaniu języka angielskiego” realizowanej przez nauczyciela języka angielskiego Agnieszkę Leszczyńską, a zajęcia obserwowali zaproszeni goście: dyrektor ZSO Nr 3 dr Jadwiga Baczewska, wicedyrektor ZSO Nr 3 ds. Gimnazjum Nr 9 Elżbieta Górka, konsultant ds. doskonalenia nauczycieli języka angielskiego Elżbieta Szymborska, kierownik zespołu języka angielskiego UW-M Wioletta Olszewska.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 27 IV 2017r.

    Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że marzenia mają sprawczą moc? Czy świat egipskich bogów miał charakter politeistyczny? Które wyrażenie algebraiczne ma największą wartość w przedziale od 9,26 do 00,1 ? Tego typu i szereg innych zagwozdek mieli do rozwiązania, podobnie jak ich poprzednicy, tegoroczni gimnazjaliści. W dniach 19,20 i 21 kwietnia uczniowie G9 zmierzyli się z nie lada wyzwaniem, w postaci trzydniowej „siłowni umysłowej”, czyli egzaminem zewnętrznym z przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych i języka nowożytnego. Trzecioklasiści zazwyczaj stresują się przed tym wydarzeniem, gdyż sprawdza ich wiedzę z minionych trzech lat nauki, pokazuje, które partie materiału nie zostały opanowane wystarczająco. Ważny jest również dla wielu z nich wynik końcowy, gdyż to on zadecyduje o dostaniu się do upragnionej szkoły średniej. Tegoroczny egzamin chyba nie zaskoczył zbyt mocno trzecioklasistów, wielu z nich po opuszczeniu sal egzaminacyjnych twierdziło, iż spodziewali się rozprawki, pytań o historię starożytną, czy ustrój polityczny Europy doby średniowiecza. Jako zdecydowanie trudniejszą ocenili część matematyczno-przyrodniczą, czyli szereg zadań z biologii, chemii, fizyki geografii oczywiście królowej nauk - matematyki. W tej części egzaminu należy wykazać się konkretną wiedzą, znajomością wzorów i oczywiście logicznym myśleniem. Wielu uczniów oceniając zadania egzaminacyjne stwierdziło, że ilość materiału do powtórzenia, a także zakres poleceń jest zbyt obszerny, by w ramach powtórek przypomnieć sobie na kilka dni przed egzaminem wszystkie zagadnienia z trzech lat. Cóż i jedni i drudzy z niecierpliwością oczekiwać teraz będą wyników i oby stały się dla wszystkich dużym, a zarazem pozytywnym zaskoczeniem, w myśl tematu tegorocznej rozprawki, iż marzenia mają sprawczą moc. Ogólna refleksja po tegorocznym egzaminie wyraźnie dowodzi jednak , że obecny i przyszłoroczny sprawdzian będą jednymi z ostatnich takich wydarzeń. Po reformie edukacji z polskiego szkolnictwa mają zniknąć gimnazja, a z nimi także egzaminy na tym poziomie nauki, ku uciesze wielu gimnazjalistów. Póki co, należy się im po tak dużym wysiłku umysłowym zasłużony odpoczynek przed powrotem do codzienności szkolnej.

M. Milan

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 23 IV 2017r.

Rude włosy, szpilki (albo obuwie sportowe), elegancka sukienka (lub dresy)-
taką dostrzec ją można codziennie na szkolnym korytarzu;
nauczyciel wf, , trener lekkiej atletyki, instruktor tańca nowoczesnego;
w 2016 roku pomyślała o powrocie do biegania i startach w zawodach.

-Decyzja okazała się bardzo dobra…
- W Pasłęku wygrałam Mistrzostwa Polski Nauczycieli na dystansie 10 km. Sukces zmotywował mnie do pracy nad poprawą wyników. Pomyślałam o starcie w półmaratonie. Postawiłam poprzeczkę dość wysoko, bo trasa wymagająca (wokół jeziora Ukiel w Olsztynie), a i 21 km robi wrażenie…

-Czwarte miejsce w kategorii 40+ nie zawiodło? Nie zniechęciło?
-Wręcz przeciwnie- to bardzo dobry wynik. W ubiegłym roku uczestniczyłam w wielu imprezach biegowych, gdzie udało się zwyciężać. Moja półka na puchary już nie wystarcza. Sezon zakończyłam w Warszawie 11 listopada. Byłam 11 kobietą Open, znalazłam się obok podium z nową "życiówką" na 10km.

-Ten rok zaczął się sukcesami, z których(jak na razie) największym jest marcowe Mistrzostwo Polski Weteranów w biegach przełajowych w Golubiu Dobrzyniu na dystansie 10km.
-Tak, apetyt rośnie w miarę… biegania. Moim celem w tym roku jest udział w Mistrzostwach Europy Weteranów w Danii oraz start w pierwszym maratonie w Amsterdamie.

-Skąd taka pasja?
- Zaczęłam biegać w 6 klasie. Zwyciężałam na zawodach wojewódzkich, regionalnych. Jako juniorka i w kategorii do 21 lat zdobyłam 13 medali Mistrzostw Polski na dystansie 5km, 10km na stadionie i w przełajach. Byłam w reprezentacji Polski. Pamiętam, że pierwszy sukces „opłakałam”. Byłam tak szczęśliwa, że postanowiłam kontynuować treningi. Miałam chwile zwątpienia, ale zawsze udawało mi się z tego podnieść.

-Miarą wielkości człowieka i czynnikiem niezbędnym do osiągnięcia sukcesu jest umiejętność przyjmowania porażek i przekuwania ich w sukces. Czego jeszcze potrzeba?
- Bieganie wymaga poświęceń i wyrzeczeń. Trzeba zmienić nawyki żywieniowe, unikać sytuacji stresowych, więcej spać, by zregenerować się po treningach. Jeśli ktoś chce osiągnąć sukces w sporcie, musi być wytrwały, pracowity, sumienny, dążyć do celu nawet, gdy jest on nieosiągalny. To marzenia, a raczej ich spełnianie, kształtuje człowieka szczęśliwego.

-Troje dzieci, praca, gotowanie, sprzątanie, treningi… jak to pogodzić?
Moje bieganie to pasja, sposób na zdystansowanie się od życia pełnego stresów. Po treningu czuję się wesoła, zrelaksowana, gotowa do pracy. Wracam do swoich obowiązków z nowymi pomysłami, bez poczucia przytłoczenia. Regularne bieganie nauczyło mnie gospodarowania czasem. Wymówka – nie mam czasu – jest dla słabych i niezdyscyplinowanych. Bieganie zmienia punkt widzenia, pozytywnie oddziałuje na inteligencję, poczucie własnej wartości, umiejętność podejmowania trafnych decyzji. W natłoku obowiązków domowych, pracy w szkole i nauki tańca znajduję czas na bycie sama z sobą. Dzięki, kochana rodzinko!

-Co Mistrzyni powiedziałaby młodym ludziom najchętniej spędzającym czas w wirtualnym świecie?
- Dziś młodzież chciałaby wszystko szybko. W sporcie potrzeba lat wytrwałości, wysiłku, pokory, by cieszyć się z sukcesów na miarę Mistrzostw Polski. W bieganiu nie potrzeba super sprzętu. Najważniejsze są buty. Reszta to sprawa indywidualna. Osobiście lubię neonowe kolory. Dodają energii.

-12 kwietnia do odbioru kolejna nagroda...
-…za udział w cyklu imprez biegowych "City Trail" 3. miejsce Open.W cyklu imprez "Olsztyn biega" 2016 1. miejsce Open, Laura(córka) 1. miejsce, Kacper (syn)1. miejsce. To nam dało 1. miejsce dla najlepiej biegającej rodziny w Olsztynie.

-Gratulacje , najlepiej biegająca rodzino… Może jakaś puenta?
-Wszystko, co w życiu robię, jest dla mnie ważne. Bo po prostu kocham to, co robię, kocham sport.

(popytała, wysłuchała i spisała M.S.)

PS Jeśli się kocha to, co robi, nie ma rzeczy niemożliwych…

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 5 IV 2017r.

    Od wielu lat Banki Żywności w całej Polsce zbierają żywność w okresie przedświątecznym, aby pomóc najuboższym i pokrzywdzonym przez los mieszkańcom poszczególnych regionów, w tym także Warmii i Mazur. Nie przypadkiem zbiórka ta odbywa się na terenie obleganych przed świętami hipermarketów. Zderzenie przeciwstawnych w społecznym wymiarze zjawisk: rozbudzonego konsumpcjonizmu i niemożliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb jest podstawą oddziaływania tej akcji na świadomość społeczną. Dzięki temu możliwe staje się realizowanie takich celów, jak uwrażliwienie wielu mieszkańców na problemy ludzi ubogich i głodnych, czy wprowadzenie zwyczaju dopełniania świąt dobrymi uczynkami na rzecz potrzebujących.
    Wolontariusze z Gimnazjum nr 9 , jak co roku tradycyjnie, włączyli czynnie do akcji Podziel się posiłkiem i zbierali produkty żywnościowe na terenie hipermarketu Auchan w dniach 31.03- 2.04.2017. Do koszy trafiła duża ilość kasz, mąki, cukru ,oleju , słodyczy, które znajdą się niebawem na wielkanocnych stołach potrzebujących. W akcji wzięło udział blisko 35 wolontariuszy z klas I-III gimnazjum , a uczestniczyli w akcji , by pokazać swoje olbrzymie pokłady empatii.
    Ta piękna i szczytna idea bezinteresownego niesienia pomocy pokazuje, że nasza młodzież ma wielkie i gorące serca, gotowe nieść pomoc. Więcej informacji o naszym wolontariacie znajdziecie na stronie internetowej szkoły i naszej galerii zdjęć.

M.Milan

   
____________________________________________________________________________________________
Dodano: 3 IV 2017r.

    Wielkanoc, to najstarsze i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Ten radosny czas obfituje w wiele świątecznych zwyczajów. Większość z nich znana jest od średniowiecza, kultywowana a nawet praktykowana do dziś. Istotne jest również ich przekazywanie z pokolenia na pokolenie, gdyż stanowią żywy przykład dziedzictwa kulturowego danego regionu. Dla współczesnych nastolatków są jednak praktycznie nieznane, dlatego też warto odwiedzić Dom Gazety Olsztyńskiej w Olsztynie, by wziąć udział w warsztatach wielkanocnych i wzbogacić swoją wiedzę na ten temat.
Uczniowie klasy pierwszej a mieli takową okazję w piątek 31 marca. Pani Hanna Łosicka, opowiedziała o najważniejszych zasadach obowiązujących w Wielkim Poście, jak wyglądały obchody Niedzieli Palmowej oraz Wielkiego Tygodnia. Wyjaśniła, w jaki sposób barwiono pisanki, na czym polegało chodzenie „ po smaganiu ” i co kryje się pod tajemniczą nazwą gaik-maik. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników własnoręcznie wykonał ozdobę wielkanocną – baranka, kogucika bądź pisankę.
    Mieliśmy także okazję obejrzeć wystawę „Przyznając się do polskości. Szkoły polskie na Warmii i Mazurach (1929 – 1939)” i cofnąć się w czasie do realiów szkoły warmińskiej, sięgającej pierwszej połowy XX wieku. Dla wielu uczniów było to bardzo zaskakujące doświadczenie, zupełnie inaczej wyobrażali sobie warunki, w jakich zdobywali wiedzę ich rówieśnicy, nie wspominając już o problemach, z jakimi na co dzień musieli się borykać.
    Wizyta i forma zajęć bardzo przypadła wszystkim do gustu. Najważniejsze, iż uczniowie po warsztatach sami dokonali podsumowania tej imprezy w myśl porzekadła : „ Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

M. Milan

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 28 III 2017r.

    Filharmonia po raz kolejny zaskoczyła, proponując tym razem spotkanie z muzykami z dalekiej Kuby. Słońce, radość, energia porwały i młodzież, i jej opiekunów (widziałam podrygiwania).

Kilka piosenek, parę słów o gorącej wyspie i jej mieszkańcach oraz możliwość zrobienia zdjęć z sympatycznymi artystami złożyły się na udany poranek muzyczny.

Nikt nikogo nie musiał uciszać, nikt nikogo nie zmuszał do słuchania, a i ręce miały prawo (choć właściwiej byłoby powiedzieć: obowiązek) wystukiwać rytm.

Może to jest pomysł na oswajanie młodych ludzi z miejscami takimi ja filharmonia.

(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)

PS Gimnazjalisto, przed Tobą kolejne koncerty; Bach, Chopin czy Penderecki też mogą się podobać…

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 23 III 2017r.

    Pierwszy dzień wiosny nie musi koniecznie skończyć się na wagarach. Uczniowie mogą sami zainicjować szereg imprez i bardzo dobrze bawić się w szkolnych murach. Samorząd uczniowski G9 wpadł na pomysł zorganizowania w naszym gimnazjum spartakiady wiosennej pod hasłem

„ Wiosna, wiosna, wiosna, ach ty Ty….”.

Odbyły się liczne zabawy o radosnej wiosennej tematyce: najciekawsza fryzura, kolorowy makijaż, odjechany strój itp. Poszczególne zespoły klasowe zaprezentowały również tradycyjne Marzanny - było na czym oko zawiesić.. Większość uczniów postanowiła „coś” na siebie włożyć, oczywiście kolorowego i wiosennego.

Brawa dla klas za oryginalne pomysły i wiosenne inspiracje!

    Po części artystycznej przeprowadzono quizy sprawdzające poziom wiedzy o szkole i nauczycielach. Piętnaście pytań okazało się nie lada wyzwaniem dla zawodników poszczególnych drużyn. Wielu uczniów jest wnikliwymi obserwatorami i właśnie to oni stanowili największe wsparcie dla zespołu klasowego przy udzielaniu prawidłowych odpowiedzi.

Bezkonkurencyjne okazały się klasy : 3d, 2c, 1c,1d.
Gratulujemy zwycięzcom !

    Reasumując, wszystkim dopisywały humory, a doping drużyn z sali był dobrym motywatorem do zabawy. Musimy przyznać, iż efektywność uczniów była imponująca, a prowadzenie imprezy i klimat niepowtarzalny, oczywiście dzięki charyzmatycznej, jak zawsze, Pani wicedyrektor - Elżbiecie Górce i opiekunom SU (p.Pyrzanowski i p.Rewkowski).

Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy za rok!

M.Milan

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 12 III 2017r.

    W środę, 1 marca, trzecioklasiści z Gimnazjum nr 9 z OI przystąpili do próbnego egzaminu gimnazjalnego. Było to ostatnie podejście a zarazem możliwość sprawdzenia poziomu przyswojonej w gimnazjum wiedzy oraz skonfrontowanie jej z wymaganiami egzaminacyjnymi.

    Pierwszego dnia zmierzyli się z zadaniami z przedmiotów humanistycznych- języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, drugiego rozwiązywali test z części matematyczno- przyrodniczej. Ostatni dzień, piątek 3 marca, zarezerwowany był na egzamin z języka nowożytnego – j. angielski.
    W trakcie rozmów po egzaminie gimnazjaliści stwierdzili, że testy nie były aż tak trudne, jak się spodziewali, a poziom wiadomości na tyle wystarczający, aby poprawnie rozwiązać większość zadań. Oczywiście przysłowiową piętą Achillesa stała się rozprawka z języka polskiego i część zadań z treścią z matematyki. Ci, którzy mają pewne niedobory wiedzy mają zatem jeszcze momencik, na jej uzupełnienie.

Głowa do góry, egzaminy nie są wcale takie straszne!
M.Milan
____________________________________________________________________________________________
Dodano: 27 II 2017r.

    Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i zgodnie z tradycją, wiąże się z objadaniem. Głównymi słodkimi symbolami tego dnia są pączki i faworki, a według przysłów, zjedzenie pączka gwarantuje szczęście i powodzenie.
    W naszym gimnazjum tego dnia samorząd uczniowski przygotował słodki poczęstunek dla uczniów i pracowników szkoły. Pączki zakupiono dzięki współpracy pedagoga Mirosława Rewkowskiego z Fundacją Dziewczynka z zapałkami.
    Pączki znikały jeden za drugim. Miejmy nadzieję, że szczęście będzie się nas trzymało cały rok.

____________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 20 II 2017r.

    16 lutego odbył się konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych. Uczestnicy konkursu wykazali się rozległą wiedzą na temat min. geografii, zabytków, wynalazków, świąt, polityki i sportu w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.
Najlepszymi okazali się: I miejsce Patryk Ćwirko 2c, II miejsce Jakub Deoniziak 3a, III miejsce Krzysztof Orzechowski 2d.

Serdecznie gratulujemy!

   
____________________________________________________________________________________________
Dodano: 23 I 2017r.

    Po długiej i wytężonej pracy nadszedł czas zasłużonego odpoczynku, czyli ferie zimowe 2017. Jest to również ważny okres dla wszystkich uczniów z innego powodu. Kończący się semestr pokazuje, ile wysiłku włożyli w swoją edukację, a więc to czas statystyk.
    Tegoroczny semestr zakończył się apelem podsumowującym w czwartek 19 stycznia. Na średniej sali gimnastycznej zgromadzili się wszyscy uczniowie G9, by spotkać się z Panią wicedyrektor E. Górką, która dokonała podsumowania pracy dydaktycznej i wychowawczej. Okazało się, iż najlepsze wyniki, najwyższe średnie uzyskali uczniowie klas 1, na drugim miejscu uplasowały się klasy trzecie, a po przysłowiowy brąz sięgnęli drugoklasiści. Ogólnie rok 2017 wypadł lepiej pod względem nauki i frekwencji niż poprzedni. Słupki poszybowały w górę, a więc wszyscy mamy się z czego cieszyć – zmierzamy w dobrym kierunku.
    Całość imprezy uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Warmia. Młodzi tancerze pokazali (z przytupem), jak się wykonuje profesjonalnie tańce ludowe. Nasze spotkanie zamknął Gimbeexpress przygotowany przez SU. Szkolna lokomotywa obwiozła nas (w kwadrans) po całym, kilkumiesięcznym okresie I półrocza.

    No i przechodzimy do meritum, do poniedziałku 23 stycznia wreszcie każdy będzie miał mnóstwo czasu wolnego wyłącznie dla siebie. Ferie są w końcu po to, aby leniuchować, bawić się, realizować swoje zainteresowania, na które w okresie nauki brakuje nam czasu. W naszym regionie jest jeszcze trochę śniegu, a więc wszyscy mamy nadzieję, że w ciągu przerwy od nauki będziemy cieszyć się z upragnionej zimowej aury. Część z Was z pewnością wybierze się w miejsca, gdzie białego puchu jest pod dostatkiem. Dlatego warto przypomnieć kilka zasad bezpiecznego zachowania się podczas ferii. Oto niektóre z nich:

BEZPIECZEŃSTWO NA ŚNIEGU I LODZIE
• informuj opiekunów, dokąd dokładnie idziesz i o której godzinie wrócisz,
• do zjeżdżania na sankach wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego,
• nigdy nie zjeżdżaj sankami leżąc na nich,
• nie stój blisko zjeżdżających saneczkarzy i nie zastawiaj ścieżki zjazdu,
• teren do zjazdu należy oczyścić z krzaków, kamieni i nierówności,
• upewnij się, że Twoje sanki nie mają połamanych szczebli bądź wystających śrub, Jeśli mają, koniecznie poproś opiekuna o naprawę,
• nie doczepiaj sanek do samochodu,
• ślizgaj się na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska, unikaj zamarzniętych stawów, jezior, gdyż lód może być niewystarczająco wytrzymały, co grozi bardzo poważnym wypadkiem,
• przebywając na lodowisku, nie należy trzymać rąk w kieszeni,
• nie rzucaj śnieżkami w samochody i zwierzęta,
• nie rzucaj śnieżkami, gdy znajduje się w nich jakiś ciężki bądź niebezpieczny przedmiot (np. kamień).

FERIE W DOMU
Pamiętaj, jeśli dorośli zostawiają Cię samego w domu, oznacza to, że Ci ufają. Nie zawiedź ich i pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
• nigdy nie wpuszczaj obcych osób do mieszkania, nawet jeśli mówią, że są znajomymi Twoich rodziców,
• jeśli ktoś obcy chce, byś wpuścił go do domu, bo Twoi rodzice kazali mu odebrać coś ważnego – nie rób tego. Gdyby to była prawda, rodzice uprzedziliby Cię,
• jeśli dzieje się coś niepokojącego (poczujesz swąd dymu, ktoś próbuje dostać się do mieszkania…), od razu dzwoń do rodziców, opiekunów, sąsiadów lub pod numer alarmowy,
• nie baw się kuchenką gazową i urządzeniami elektrycznymi,

BEZPIECZEŃSTWO NA ULICY I PODWÓRKU
• kiedy spadnie śnieg – poruszaj się ostrożnie po chodnikach i drogach, nie ślizgaj się, nie popychaj kolegów,
• informuj rodziców lub opiekunów, dokąd idziesz i o której wrócisz,
• idąc w pobliżu drogi, zachowaj szczególną ostrożność – długość hamowania pojazdów zimą jest znacznie dłuższa wskutek śliskiej nawierzchni,
• nie baw się w odosobnionych miejscach – jeśli będziesz potrzebował pomocy, nikt Cię nie usłyszy,
• jeśli chcesz pójść do kolegi, ustal to z jego rodzicami.

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI
• w trakcie zimowego wypoczynku rodzice mogą pozwolić Ci na większą swobodę czasową w korzystaniu z Internetu. Surfowanie w sieci to świetna zabawa, pamiętaj jednak, że i tam może czekać na Ciebie niebezpieczeństwo,
• zamieszczane w Internecie informacje są publiczne, każdy może je zobaczyć i wykorzystać, dlatego nie podawaj swoich danych, nie dziel się prywatnymi informacjami,
• nigdy nie zamieszczaj lub nie wysyłaj czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania Ciebie lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail czy też adresu domowego lub numeru telefonu),
• zachowaj dystans – nie organizuj spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci,
• unikaj korzystania z niedozwolonych i szkodliwych treści,
• bądź szczery – nie podawaj się za kogoś, kim nie jesteś, bądź uprzejmy, ale nie wdawaj się w dyskusję z natrętnymi osobami,

NIEWAŻNE GDZIE SPĘDZASZ FERIE. ZAWSZE PAMIĘTAJ O ZASADACH, KTÓRYCH MUSISZ PRZESTRZEGAĆ!

M.Milan
____________________________________________________________________________________________
Dodano: 22 I 2017r.

  Zdyscyplinowana (tak mi się wydaje) kilkunastoosobowa grupa pierwszoroczniaków wyruszyła w środę (18.01.br.) po czwartej lekcji (cóż za radość!) do Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” , które mieści się w zrewitalizowanym (koniecznie sprawdźcie znaczenie słowa!) Tartaku Raphaelsohnów (przylega do Parku Centralnego).

  Najpierw niezawodnym tramwajem, potem szybkim „spacerem” przez Park Centralny właśnie-bo czas gonił a, a przewodnik czekał- dotarliśmy na miejsce.

  Pan Rafał Bętkowski –wielki znawca i miłośnik Olsztyna- oprowadził nas po muzeum, nie szczędząc opowieści (nie wszystko znajdziecie w książkach!) o stolicy Warmii i Mazur.

  Dowiedzieliśmy się, że nasze miasto było niegdyś (całkiem niedawno-bym rzekła) „obfite” w tartaki i cegielnie, ludzie mieli pracę, kolej budowano, sterowcami latano, kina objazdowe docierały, z naszych ziem dwaj nobliści pochodzą (sprawdźcie te nazwiska!), a i Albert Einstein jakiś związek z Olsztynem ma.

  Nie moim zadaniem (i celem) jest odtworzyć słowa przewodnika, bo trzeba zetknąć się z obrazem (czytaj: wystawą) oraz człowiekiem (czytaj: p.Bętkowskim).

  Pomyślałam, że najważniejsza w tym wszystkim jest refleksja. I tu czas na nią właśnie-100 i trochę lat w historii świata i człowieka to naprawdę niewiele, ale jak w tym czasie świat i człowiek zmieniają się… Muzeum Nowoczesności Wam podpowie.

(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)

PS 1 Zwiedzajcie świat, ale zacznijcie od miejsc najbliższych, bo mamy się czym chwalić, a znać je należy

PS 2 Trzeba lubić to, co się robi, a może robić to, co się lubi, a może jedno i drugie…

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 2 I 2017r.

    Jest w roku takich kilka dni, kiedy na chwilę milkną spory, kiedy z głębi serc płyną życzenia wszelkiej pomyślności, gdy każdy z nas snuje refleksje jaki był miniony rok i czyni plany na nadchodzący. Ten dzień wyciska łzy, budzi wspomnienia za tym, co było piękne i daje nadzieję, że to co przed nami będzie jeszcze piękniejsze. Chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia.
    W tym roku w naszej szkole uroczyste spotkania wigilijne i wspólne kolędowanie, wprowadzające nas w atmosferę zbliżających się świąt odbyło się w czwartek 22 grudnia. Uczniowie, pospołu z pedagogami, uczestniczyli w programie artystycznym, przygotowanym przez SKT MASKA i chór p. Wąsika oraz w jasełkach o uwspółcześnionej wersji a ukazującej naszą szarą egzystencję nastawioną na głównie na własne potrzeby i konsumpcjonizm. Młodzi artyści w niezwykle wymowny sposób uzmysłowili nam wszystkim, co jest ważne w życiu i podkreślili fakt, iż „zamknięcie” się na drugiego człowieka czyni nas ślepcami, wpychając w wirtualny świat. Jednak narodziny Jezusa metaforycznie pozwalają nam co rok na nowo odzyskać wiarę w lepszy świat.
    Uroczystość zakończyła się życzeniami ze strony Pani Dyrektor J. Baczewskiej i Wicedyrektor gimnazjum E. Górki. Na szkolnej scenie zaroiło się od aniołów i pięknych dekoracji, co dało wspaniały efekt przy pięknym śpiewie i dźwiękach kolęd wykonanych przez uczniów naszego szkolnego chóru.
    Po przedstawieniu odbyły się Wigilie klasowe, które przebiegały w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek-symbol chleba i wzajemnego przebaczenia. Na odświętnie przygotowanych stołach nie zabrakło oczywiście tradycyjnego barszczu z uszkami. Ten niezwykły dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wspólnego kolędowania.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 23 XII 2016r.

    20 grudnia grupa uczniów z klasy 1d i 2a wzięła udział w zorganizowanym przez Katedrę Filologii Germańskiej Bożonarodzeniowym Jarmarku - „Weihnachtsmarkt”.Uczniowie naszej szkoły przygotowali piękne kartki Bożonarodzeniowe i upiekli smaczne pierniki na rzecz fundacji w Kisielicach. Zwiedzili Wydział Humanistyczny, uczestniczyli w Wigilii, śpiewali kolędy oraz zmagali się z tzw. łamańcami językowymi: „Am Zehnten Zehnten zehn Uhr zehn zogen zehn zahme Ziegen zehn Zentner Zucker zum Zoo”.


Było wesoło. Czas minął szybko i w miłej atmosferze.
____________________________________________________________________________________________
Dodano: 22 XII 2016r.

    Uczniowie naszego gimnazjum wraz z psychologiem panią Elżbietą Sabal zorganizowali zbiórkę dla psów ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Tomarynach. Dzięki hojności młodzieży i ich rodziców udało się zgromadzić karmę, koce, posłania itp. W sobotę 17.12.2016 roku dary zostały przewiezione do Tomaryn. Na stronie https://www.facebook.com/SchroniskoBiesal/ możecie dowiedzieć się więcej o pracy schroniska, o tym, jak zostać wolontariuszem – psiaki Tomaryniaki czekają na spacery!

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.
Szczek, szczek i pozdrawiamy.

   
____________________________________________________________________________________________
Dodano: 15 XII 2016r.

    Codzienność wygląda tak, że niedziałający Internet, spóźniający się autobus, czy kanapka, która upadła masłem do podłogi potrafią nas zupełnie wybić z równowagi. Co więcej, jeden z wykładowców kiedyś stwierdził, że do niektórych grup społecznych nie trafi się inaczej niż właśnie przekleństwami. Ponoć jedynym sposobem na np. robotników to odpowiednia łacina podwórkowo-budowlana. Polskie społeczeństwo jest okrutnie wulgarne. Nie czuję, bym popełniał tutaj błąd generalizując, bo mieliśmy okazję słyszeć wulgaryzmy z ust wielu ludzi . To „bluzganie” jest tak zaawansowane, że na ulicy słychać coraz więcej przypadków nabytej i rozwiniętej koprolalii. A czy wulgaryzmy pasują do ludzi starających się być eleganckimi i rzekomo kulturalnymi ? Nie!

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 12 XII 2016r.

    8 grudnia na w sali 217 odbył się Maratom Listów organizowany w całej Polsce przez Amnesty International. Impreza odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Nasze gimnazjum za sprawą samorządu uczniowskiego przystąpiło do tego wydarzenia po raz drugi. Nad przebiegiem maratonu czuwali opiekunowie samorządu Mirosław Rewkowski i Sebastian Pyrzanowski. Wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie otrzymujemy wiele dobrych wiadomości - ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich - dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.

P.S. Tylko w naszej szkole napisaliśmy 64 listy!!!

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 11 XII 2016r.

    Nieśmiała i skromna Julia Wolińska (3d) po raz kolejny zdobyła nagrodę główną w XXVI Konkursie Literackim O Różę Małego Księcia w kategorii proza.

    Tygodnie przemyśleń, poprawianie (do samego końca) każdej frazy, dobieranie najwłaściwszych epitetów, wyszukanych metafor złożyły się na ogromny – i zasłużony- sukces… i wyjątkowy tekst pt.„Bezdroże”.

    Organizator konkursu (Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie) przygotował ciekawe nagrody rzeczowe, ale największą – jak przyznaje Julia- jest umieszczenie zwycięskiego utworu w Antologii Konkursu O Różę Małego Księcia. Wcale się Julce nie dziwię-widzieć swoje opowiadanie (choć to, co Julka napisała niewiele ma wspólnego z opowiadaniem), swoje nazwisko w profesjonalnie wydanej książce- to chyba marzenie każdego, kto trochę czuje się pisarzem…

(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)

PS 1 W ubiegłym roku Julia zdeklasowała młodych pisarzy tekstem „Stoję”
PS 2 Odsyłam do lektury
PS 3 Julio, jestem z Ciebie naprawdę dumna

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 8 XII 2016r.

    W miniony weekend w Warszawie odbyły się XXIII Mistrzostwa Polski Seniorów w Szermierce na Wózkach.
Dla ucznia G9, Adama Gaszyka (2a), był to wyjazd niezwykle pracowity (i udany). Młody szablista wystartował w trzech kategoriach:
-w piątek w szabli open zajął 9 miejsce
-w sobotę we florecie mix zdobył brązowy medal
-w niedzielę w szpadzie mix potwierdził swoje umiejętności (i talent), zajmując 3. miejsce.

To kolejne zwycięstwa (i krążki) w kolekcji młodego szermierza.

Trener Adasia, p. Adam Sobczyk (UKS Hajduczek), uważa, że chłopak ma ogromne (i realne) szanse na starty w Pucharze Świata Seniorów w Warszawie i Budapeszcie w 2017 r.

Największym marzeniem sportowym Adama jest start na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za naszego mistrza.

(wysłuchała i spostrzeżenia p. Sobczyka spisała M.S.)

PS „To, co dziś jest rzeczywistością, wczoraj było nierealnym marzeniem.”( Paulo Coelho)

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 7 XII 2016r.

    Czy Mikołajki można spędzić w szkole na jazzowo? Na taki pomysł, w tym roku,> wpadła RR G9, organizując uczniom niespodziankę w postaci poranka symfonicznego, w wykonaniu kwartetu instrumentalnego. Muzycy poprowadzili zajęcia muzyczne I stopnia, opowiadając o trudach nauki w szkole muzycznej, ale zrobili to w sposób bardzo przyjemny dla ucha i zmysłów. Wykonali aranżacje znanych utworów m.in. Bacha, Gershwina a nawet poprowadzili lekcję rytmiki, w której każdy uczeń mógł wziąć udział, używając najprostszych instrumentów muzycznych tzn. własnych rąk i kciuków. Mikołajkowym akcentem był także drobny akcent stroju św. Mikołaja np. czapeczka, broda czy po prostu czerwony element garderoby. Znaleźli się zwolennicy tej idei, zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli, co można zobaczyć w naszej galerii zdjęć. Nie obyło się także bez konkursu sprawdzającego znajomość instrumentów muzycznych, na których grali muzycy. Niespodzianką był słodki poczęstunek z koszyczka Mikołaja.
    Miło zaczynać piątkowy poranek w taki sposób, bo to i nastawienie uczniów jest inne, i nauczyciele są łagodniejsi, gdyż muzyka łagodzi obyczaje…. Prawda ? ho, ho, ho…..

M. Milan

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 6 XII 2016r.

    W naszym gimnazjum nie tylko się uczymy, ale też świetnie bawimy. Idealną okazją do zabawy była dla nas zorganizowana przez Samorząd Uczniowski dyskoteka andrzejkowa. Zabawa trwała ponad 3 godziny a poprowadził ją, jak zwykle świetnie, nasz szkolny DJ Bachanek z klasy III d.
    W andrzejkowym spotkaniu uczestniczyło blisko 60 uczniów. Wszystkim dopisywał doskonały humor, a „samorządowcy” pokusili się nawet o przepowiadanie chętnym przyszłości, rozdając ciastka z wróżbą. Niektórzy nie muszą czekać na spełnienie się wróżby, gdyż widać było po tańczących, że odnaleźli swoją sympatię tego wieczoru.

M. Milan

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 21 XI 2016r.

    Czwartek ,10 listopada br., upłynął w naszej szkole (i naszej szkole) pod hasłem „patriotycznie”.
Od rana oczy cieszył widok eleganckich, „galowych” uczniów, obowiązkowo z kotylionami własnej koncepcji i wykonania (mamy naprawdę kreatywną młodzież!). Na piątej lekcji wszyscy zebraliśmy się w sali gimnastycznej na klasycznym apelu okolicznościowym, ale było to preludium do popołudniowej imprezy.
    ZSO 3 oraz Rada Osiedla Nagórki zorganizowali festyn „Niepodległościowo-sportowo i patriotycznie”. Obchody Narodowego Święta Niepodległości połączono z Otwartymi Mistrzostwami Olsztyna w tenisie stołowym (gości-zawodników przyjmowaliśmy nawet z okolic Ełku!).
    Przygotowano naprawdę bogatą i ciekawą propozycję - od meczu piłki nożnej i biegu „Mila niepodległości” przez tańce nowoczesne i sportowe ( z udziałem jedenastoletnich mistrzyń Europy!) po występy „patriotyczne” (maluchy z SP25 rozbrajały szczerością i spontanicznością, uczniowie klas 4-6 oczarowali perfekcyjnym wykonaniem pieśni, a gimnazjaliści wzruszyli spektaklem „Dzieci z Wrześni”).
Przysłowiową wisienką na festynowym torcie był występ niespodzianka – swoimi kompozycjami, aranżacjami i pięknym głosem podzielił się z nami Daniel Rupiński-olsztyński hejnalista (absolwent G9).
Do późnych godzin popołudniowych szkoła pulsowała radością, mieniła się kolorami (nie tylko białym i czerwonym) i odcieniami patriotyzmu.

(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)

PS A jeśli ktoś nie dotarł na festyn, odsyłam do galerii, bo flesz błyskał przez cały czas…

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 15 XI 2016r.

    Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.
Upamiętniliśmy to wydarzenie 10 listopada uroczystą akademią z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas apelu przypomniane zostały uczniom dni 123 lat niewoli Polski, począwszy od momentu kiedy nasza Ojczyzna jako niepodległe państwo zniknęło z mapy Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnione walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności.
    Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele Gimnazjum nr 9 w tym dniu przypięli biało-czerwone kotyliony, które wcześniej sami wykonali, a Szkolne Radio Uczniowskie Echo 9-tki emitowało w czasie przerw pieśni patriotyczne, co podkreśliło jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania.
Wybrani uczniowie klas I-III gimnazjum przygotowali również uroczysty apel z tej okazji pod kierunkiem nauczyciela historii Pani Sylwii Kawałko. Zgromadzeni słuchacze przypomnieli sobie drogę Ojczyzny do niepodległości i wysłuchali kilku pieśni patriotycznych a uwieńczeniem uroczystości stało się przedstawienie SKT MASKA zatytułowane Dzieci z Wrześni, które okazało się żywą lekcja historii i patriotyzmu.
Grę aktorów przyjęto owacjami na stojąco. Na zakończenie swoje słowa do uczniów skierowała pani wicedyrektor E. Górka, przypominając jakim wartościom młodzi Polacy winni hołdować współcześnie oraz na czym polega patriotyzm w XXI wieku.

Więcej zdjęć w naszej galerii – zapraszamy.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 12 XI 2016r.

    7 listopada w poniedziałek na 7 godzinie lekcyjnej odbyło się kolejne spotkanie Parlamentu Uczniowskiego Gimnazjum Nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Olsztynie. Brali w nim udział przedstawiciele samorządów wszystkich klas. Było ono szczególnie ważne ze względu na fakt zakończenia prac nad nowym regulaminem samorządu. W głosowaniu jawnym zdecydowana większość uczniów wyraziła się o nim pozytywnie. Zwieńczeniem tych prac było podpisanie go przez przewodniczącą samorządu Kamilę Rymkiewicz z klasy 3d. Kolejnym punktem naszego spotkania było zakończenie prac nad planem pracy samorządu. Postanowiliśmy dodać kilka akcji, o których wkrótce poinformujemy całą społeczność gimnazjalną za pośrednictwem tablicy informacyjnej oraz strony internetowej. W listopadzie planujemy zorganizować dyskotekę andrzejkową, a w grudniu maraton pisania listów Amnesty International. Spotkanie zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem.

Sebastian Pyrzanowski
Mirosław Rewkowski
Opiekunowie SU

   
____________________________________________________________________________________________
Dodano: 12 XI 2016r.

    4.11.br. nasi uczniowie obejrzeli profilaktyczny spektakl „Trzeźwy wybór”. Zamiast nudnej godziny wychowawczej czy jeszcze nudniejszego spotkania (tak to widzi młodzież) przedstawienie o nastolatkach, dla których alkohol to najlepszy (najlepszy?) sposób na dobrą (dobrą?) zabawę, walkę z nieśmiałością i kompleksami.
    Opinie o spektaklu słyszałam różne ( od: „nuda”, „nic ciekawego”, „przejaskrawione” do: „ nie zrozumiałem”). Zadaniem i celem każdego artysty jest wpływanie na emocje-to na pewno udało się twórcom „Trzeźwego wyboru”. A jeśli przy tym choć jedna osoba odczytała wyraźną przestrogę i zadumała się nad postawami bohaterów, to znaczy, że takie przedsięwzięcia są ważne i potrzebne…

(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)

PS Zapomniałam pogratulować i podziękować G9 za lekcję kultury. Brawo, uczniowie!

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 12 XI 2016r.

    28 października br. odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego zorganizowanego przez Fundacje Prymus i gminę Dywity.
Przypominam, i informuję niewtajemniczonych, że nasza szkoła spektakularnie zadebiutowała w konkursie w ubiegłym roku, zdobywając 2. miejsce oraz wyróżnienie. Tym razem wróciłyśmy „tylko” z jedną nagrodą (druga uczestniczka leczyła anginę), ale tą najważniejszą…
Dominika Piórkowska (3d) oczarowała komisję i zaczarowała publiczność (ponad pięćdziesiąt osób) „Opowieścią o filiżance” (wiersz olsztyńskiej poetki Alicji Bykowskiej- Salczyńskiej). Zwyciężczyni została również uznana za osobowość (w kategorii gimnazjum startowało ponad 20 uczniów!).
Uwierzcie mi, nie jest łatwo opanować dość długi, bez rymów, trudny tekst i „opowiedzieć” go jak piękną baśń?, legendę?, wspomnienie? Dominice się udało, czego jej szczerze gratuluję.

(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)

PS I Dominika, i Hanka szukają powoli godnych następców recytatorów…

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 26 X 2016r.

    Najpierw trzeba wybrać wiersz (czytaj: poczekać, aż polonista coś znajdzie i zaproponuje), potem uczyć się go w ostatniej chwili. Następnie bezwzględnie kilka razy wracać do domu po „coś”, potem stwierdzić, że biała koszula została w pokoju na wieszaku i…. sukces gwarantowany.
    A tak bardziej poważnie? Konkurs odbył się w G11 w Olsztynie. Było nastrojowo (występy przy świecach), podniośle (teksty Marii Zientary Malewskiej i muzyka Nowowiejskiego w tle) i… zimno ( nieogrzewana szkolna aula), ale to nie przeszkodziło Hance Gurgielewicz (3d) w zajęciu 2. miejsca ( a wiersz Lecha Ostasza „Śmierć przyszła” niełatwy).

Brawo, Haniu, przecież to kolejny Twój sukces „recytatorski”.

(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)

PS Za tydzień następny konkurs, trzymajcie kciuki za Hankę i Dominikę.

   
____________________________________________________________________________________________
Dodano: 26 X 2016r.

    W poniedziałek, 17 października, o godz. 10.00 wyruszyliśmy do olsztyńskiej filharmonii na spotkanie z twórczością Feliksa Nowowiejskiego. Koncert nie był łatwy, bo dla przeciętnego nastolatka (czytaj: gimnazjalisty) muzyka klasyczna łatwa nie jest, właściwie to w ogóle „nie jest”. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że przeciętny nastolatek (czytaj: gimnazjalista) spisał się, bo to i cicho był, i stanął, kiedy artyści prezentowali „Rotę” oraz hymn „O Warmio moja miła”, i nawet próbował śpiewać z filharmonikami.
Tak trzymać, młodzieży!

(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)

PS A gdyby ktoś czuł niedosyt, filharmonia zaprasza…

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 19 X 2016r.

    Pasowanie na ucznia, to bardzo ważna uroczystość w szkolnym kalendarzu. Jest czymś wyjątkowym, nowym, wielkim przeżyciem dla pierwszoklasistów, a jednocześnie kultywowaniem tradycji wiążącej się z jednym z obyczajów rycerskich- ślubowaniem.
    Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku, kiedy świat tak diametralnie się zmienił, ślubowanie pierwszoklasistów stało się przeżytkiem. Nic bardziej mylnego. Każdy z nas pamięta swoje pasowanie na ucznia i emocje z nim związane.
    Co roku w październiku w Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Olsztynie uczniowie klas pierwszych przystępują do ślubowania. W trakcie ceremonii uczniowie, w obecności Dyrekcji Szkoły, Grona Pedagogicznego, zaproszonych Gości, rodziców oraz uczniów klas starszych, składają uroczystą przysięgę. Od tego momentu stają się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.
    W tym roku uroczystość pasowania odbyła się 13 października w dużej z sali gimnastycznej ZSO 3. Wszyscy zebrani uczestniczyli w niej z wielką przyjemnością. Podniosła atmosfera, oprawa artystyczna oraz tekst przysięgi zapisały się na długo w pamięci uczestników uroczystości.
    Całość wypadła wspaniale, ślubowanie w honorowym szpalerze składali wytypowani przedstawiciele samorządów klasowych, a równocześnie z nimi pozostali uczniowie.
    Swoje przemówienia połączone z życzeniami dla uczniów wygłosili Pan Marek Smoliński – Inspektor Wydziału Edukacji Urzędu miasta Olsztyna oraz Pani Dyrektor Jadwiga Baczewska – Dyrektor ZSO nr 3.
    Całość uroczystości uświetnił występ Szkolnego Koła Teatralnego MASKA i szkolnego zespołu muzycznego.
    Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy awansu i życzymy samych sukcesów w murach naszego gimnazjum.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 16 X 2016r.

    Dnia 4.10.2016r. reprezentacyjną grupą Szkolnego Koła Caritas udaliśmy się do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie po raz 14 odbyła się inauguracja „Pól Nadziei” Caritas. Po Mszy świętej ugoszczono nas pysznym obiadkiem, po spożyciu którego zajęliśmy się sadzeniem żonkili symbolizujących nowe życie.

Spotykamy się w piątki o 13.50, zapraszamy chętnych, wrażliwych, lubiących pomagać.

Agnieszka Kostka
opiekun SKC
____________________________________________________________________________________________
Dodano: 16 X 2016r.

    Z okazji Dnia Chłopaka 30 września klasy II b i II d wybrały się na wycieczkę wraz z opiekunkami: p. Magdaleną Staniszewską, p. Małgorzatą Minkiewicz i p. Elżbietą Sabal
    Pierwszym punktem wyprawy było Kino Studyjne Awangarda 2 i wzruszający film „Mój biegun”. Jest to prawdziwa historia Jana Meli – najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu. To także historia o cierpieniu, odwadze, przełamywaniu słabości, o rodzinie, która musiała na nowo odnaleźć wiarę i miłość.
    Po obejrzeniu filmu uczestnicy wybrali się na edukacyjny spacer po Starym Mieście. Uczniowie przygotowali referaty na temat zabytków Olsztyna i opowiedzieli o nich pozostałym osobom. Spacer przebiegał w miłej atmosferze i pogoda też nam dopisała.

Elżbieta Sabal
psycholog

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 5 X 2016r.

    30 września cała męska populacja obchodzi swoje święto- czyli Dzień Chłopaka. Wszyscy pospołu, starsi i młodsi, nastolatkowie i mężczyźni, oczekują od potomkiń Wenus czułych słów a czasami otrzymują nawet drobne suweniry. Jest to miły gest zwłaszcza, że często niespodziewany.
    W naszym gimnazjum to świeckie święto wpisało się już na stałe w kalendarz imprez. Żeńska część szkoły przygotowuje zawsze jakąś niespodziankę. Nie inaczej było i w tym roku. Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego odwiedzały swoich kolegów w klasach z pokaźną ilością słodyczy, a na dokładkę przeprowadziły konkurs na „mistera” wśród swoich kolegów. Póki co wynik owiany jest tajemnicą na zwycięzców czekają korony i szarfy. Już dziś gratulujemy zwycięzcom wygranej. Więcej informacji z przebiegu tej akcji znajdziecie na naszej stronie internetowej czyli w naszej galerii.

P.S.
A właśnie zapomniałybyśmy o najważniejszym , życzeniach, oto one …. W chłopięcym już to stwierdzisz wieku, że świat wciąż robi Ci na przekór. Na drodze życia już od razu znaki zakazu: Nie wolno piłką rzucać w okno! Nie wolno kąpać się bo mokro! Nie wolno kłamać w życia wiośnie! Nie wolno kląć, aż się dorośnie! Nie wolno palić ani pić, bo wciąż Ci mówią wstydź się, wstydź! Gdy w wiek męski zdołasz zmienić tę młodość szkolną i mozolną, wolno Ci się będzie ożenić i znów Ci nic nie będzie wolno!

Trochę historii….
Daty obchodów Dnia Chłopaka w innych krajach:
• 7 lutego – Malta
• 23 lutego – Białoruś, Ukraina, Rosja
• 5 kwietnia – Wielka Brytania, Irlandia
• 5 maja – w Japonii (święto Tango-no Sekku) obchodzone od VI wieku n.e., po II wojnie światowej przemianowane na Dzień Dziecka.
• 15 lipca – Brazylia
• 7 października – Norwegia
• 19 listopada – Indie, Meksyk
• 25 listopada- Kanada.
    Obydwa święta powstały w opozycji do Dnia Kobiet. Niestety, nadal obydwa te święta nie znalazły uznania w ogólnoświatowym systemie świąt. Stąd też nie ma jednej, ogólnej daty święta panów. Właściwie trudno jest określić, w jaki sposób rozróżnić kto ma obchodzić Dzień Chłopaka, a kto Dzień Mężczyzny, bo jest to pytanie o granice męskości...

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 28 IX 2016r.

    Dnia 26.09.2016r. w Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Olsztynie przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego. Brać uczniowska wybierała swoich przedstawicieli oraz opiekuna na rok szkolny 2016-2017.
    W kampanii udział wzięły same dziewczęta, zabrakło kandydata płci męskiej - panowie co z wami??? W przedwyborczym współzawodnictwie kandydatki prezentowały swoje programy oraz starały się przekonać społeczność uczniowską do własnych pomysłów dotyczących pracy Samorządu Uczniowskiego. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie naszej szkoły, zagłosowało 184 uczniów, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 3 kandydatek. Zdecydowaną liderką została Kamila Rymkiewicz 3d, na 2 miejscu znalazła się Aleksandra Terlecka 3b, na trzecim uplasowała się Ewelina Soroko 2a (24 głosy były nieważne). Komisja wyborcza w składzie: Angelika Pachla 2b, Karolina Kurkowska 2b i Sylwia Stachura 2d czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów. Nauczycielami nadzorującymi przebieg wyborów byli dotychczasowi opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: P.S. Pyrzanowski i P. M. Milan.

Serdecznie gratulujemy Kamili Rymkiewicz – Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego
Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w roku szkolnym 2016-2017!

    Mamy nadzieję, że spełni swoje obietnice wyborcze, czego jej Wszyscy życzymy. Gimnazjaliści wybrali również opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Ta zaszczytna funkcja przypadła panu Sebastianowi Pyrzanowskiemu – nauczycielowi WOS-u i geografii.

Życzymy owocnej współpracy i wielu sukcesów!

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 4 IX 2016r.

    1 września 2016 roku w zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 3 w Olsztynie zainaugurowano rok szkolny 2016/2017. Na kompleksie boisk sportowych Orlik zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością wiceprezydent Olsztyna pan Jarosław Słoma, radna pani Halina Ciunel.
    Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonała Pani Dyrektor Zespołu Szkół Jadwiga Baczewska. Po okolicznościowych przemówieniach uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych. W tym roku nasi uczniowie będą uczyli się w odnowionej estetycznie szkole, której baza spełnia wszystkie warunki do efektywnej nauki. W nowym roku szkolnym życzymy uczniom i nauczycielom wiele zadowolenia i sukcesów w pracy oraz samych tłuściutkich ocen już za kilka miesięcy.