-----------------------------------
ROK SZKOLNY 2008/2009
ROK SZKOLNY 2009/2010
ROK SZKOLNY 2010/2011
ROK SZKOLNY 2011/2012
ROK SZKOLNY 2012/2013
ROK SZKOLNY 2013/2014
ROK SZKOLNY 2014/2015
ROK SZKOLNY 2015/2016
ROK SZKOLNY 2016/2017
-----------------------------------

PRZEWODNICZĄCA
Patrycja Staniszewska

Z-CA
Kamil Ciborowski

SEKCJA PORZĄDKOWA:

- Michał Kijewski
- Kuba Nitowski
- Alicja Łapińska
- Jakub Grzywiński
- Krystian Bartoszewski
- Bartłomiej Błaszczyk

SEKCJA ARTYSTYCZNA:

- Nikola Roman
- Martyna Zając
- Dorota Pewelczyk

SEKCJA MUZYCZNA:

- Piotr Kasprzycki
- Michał Jurkowski
- Kacper Mikołajewski
____________________________________________________________________________________________
Dodano: 9 VI 2016r.

   31. maja zakończył się Międzyklasowy Konkurs Czytelniczy Cudze chwalicie, swego nie znacie - baśnie i legendy Warmii i Mazur. W dwuetapowej rywalizacji uczniowie mieli do wykonania dwie prace plastyczne – postać z baśni regionalnej oraz plakat reklamujący legendy i baśnie. Kolejne zadanie polegało na dokładnym zapoznaniu się ze wskazanymi baśniami legendami i napisaniu trudnego testu badającego ich znajomość. Uczestnicy musieli też opowiedzieć o bohaterze pracy plastycznej i uzasadnić swój wybór oraz wzorcowo przeczytać wskazany fragment baśni.

Ostateczna klasyfikacja:

I. miejsce – klasa 2 d
II. miejsce – klasa 3 e
III. miejsce – klasa 1 b

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 23 V 2016r.

    W piątek 13 maja restauracja „Eranova” gościła uczniów klas trzecich biorących udział w swoim pierwszym balu.
    Zgodnie z tradycją trzecioklasiści przekroczyli progi dostojnym krokiem poloneza do muzyki Michała Ogińskiego. Pani Ewie Kulpa i roztańczonym parom udało się dokonać niemożliwego – opanować ciekawy układ w tydzień – i zachwycić publiczność. A potem chwila na naładowanie akumulatorów smacznym obiadem i uczniowie ruszyli w tany – niepokonani przetańczyli pięć godzin, wywijając piruety i wyginając swe ciała w cha-chy. Atrakcjom nie było końca, a najsłodsza z nich to ogromny tort, który dla balowiczów przygotowali rodzice.
    Bal zakończył się o północy, a niektóre pantofelki zamiast na stópkach tancerek niesione były w rękach.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 12 IV 2016r.

    Nefryt, Intruz, Gabi i prawie 160 innych zwierząt czeka na nowy dom, chociaż znalazły go w schronisku. Olsztyńskie schronisko dla zwierząt ma mnóstwo potrzeb. Placówka utrzymuje się głównie z niewielkiej dotacji urzędu miasta. Tymczasem psów przybywa. Teraz jest ich 168, a kojców tylko 74. Od pewnego czasu( dokładnie ostatnie dwa lata) placówka stale się rozbudowuje i modernizuje, zależnie od funduszy. Tych ciągle jest za mało w stosunku do potrzeb. Ostatnio udało się jednak zacząć modernizację boksów. - Zwiększy to ich funkcjonalność oraz poprawi warunki przebywającym w nich psom . Dodatkowo z urzędu przydzielani są pracownicy do prac interwencyjnych, a także wolontariusze i ludzie dobrej woli zajmujący się psami. Schronisko wszystkim psom chciałoby znaleźć nowe domy. Z utęsknieniem czekają na odmianę swego losu. Zwierząt jest tu mnóstwo, różnych wielkości, maści i charakterów. Wszystkie są zdrowe, wysterylizowane, zaszczepione, odrobaczone i zachipowane. Do tego psiaki są socjalizowane i przygotowywane do adopcji. Wszystkie przyjaźnie nastawione do ludzi, pragną z nimi kontaktu. I to mimo wielu smutnych historii, jakie mają za sobą. Bardzo często są podrzucane pod bramę schroniska. Schronisko nie odmawia pomocy psom starym i chorym, które mogą tu liczyć na opiekę. Placówka chce jak najlepiej pomagać zwierzętom. Jeśli nie możemy zaadoptować psa, wspomóżmy ją materialnie. Potrzebna jest mokra karma, koce, ręczniki, preparaty od pcheł i kleszczy. Przydadzą się też materiały budowlane, nawet te używane. Można również wesprzeć zwierzaki w inny sposób, wspomóc schronisko również 1% podatku.
    Samorząd Uczniowski G9 również nie pozostaje obojętny na los czworonogów i kilkoro jego członków udało się 21 kwietnia br. Do schroniska znajdującego się przy ul. Turystycznej 2 w Olsztynie. Z drobnymi upominkami dla psiaków i kociaków( karma, kocyki) spędzili kilka godzin m.in. wyprowadzając psy z boksów, czy bawiąc się w Kotulaku- wiata dla kotów - z tymi przesympatycznymi zwierzakami, łasymi na pieszczoty. Kilkoro uczniów regularnie w formie wolontariatu wyprowadza w soboty psy, by choć na chwilę dać im namiastkę wolności. Dla wielu uczniów wyprawa skończyła się niezwykle wzruszająco, ale nic dziwnego, los zwierząt skrzywdzonych i porzuconych przez nieodpowiedzialnych właścicieli poruszy nawet najbardziej zatwardziałe serca. Więcej ciekawostek znajdziecie drodzy Internauci w naszej szkolnej galerii zdjęć.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 12 IV 2016r.

    Uczeń klasy Ia Adam Gaszyk jest stypendystą Prezydenta Piotra Grzymowicza za osiągnięcia sportowe w szermierce na wózkach w roku 2015 (Mistrzostwo Polski Młodzików we florecie i Wicemistrzostwo Polski Seniorów w szpadzie). Gratulujemy Adamowi i życzymy kolejnych sukcesów.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 6 IV 2016r.

    Konkurs odbył się 23 marca 2016 o godz. 14 w sali 201 i w tym przypadku uczniowie musieli napisać bardzo trudne dyktando – cz.1, a następnie wyjaśnić zasady pisowni podanych wyrazów. Zadanie było niełatwe, ale spośród wspaniałej 12 uczniów z SP 25 udało się wyłonić troje zwycięzców, a pozostałe osoby wyróżniono. Najlepszymi znawcami ortografii polskiej okazali się : Nikola Grabowska, Sebastian Michalak i Julia Wróblewska. Poniżej zamieszczamy fragment dyktanda, Drodzy Internauci oceńcie sami jego poziom trudności.

Tekst dyktanda
Nasze wspaniałe niby-wakacje

Działo się to Anno Domini (A.D.) 2015. To wówczas nasza rodzinka planowała superferie za granicą.
Jako Mazowszanie, ale współcześnie także super-Europejczycy, mieszkający od czasów Piasta Kołodzieja na nudnej i chłodnej Nizinie Środkowomazowieckiej, w prawobrzeżnej części stolicy, na ekskluzywnej Pradze-Północ, marzyliśmy o niezwykłym, ciepłym morzu. Plażowanie na przykład (np.) nad Morzem Adriatyckim czy nad morzem Marmara nie byłoby najgorszym rozwiązaniem dla ciepłolubnych mieszczuchów. Wierzyliśmy, że nasz bodajże dziewięcioipółletni samochód marki Fiat wytrzyma katorżniczą podróż przez bezdroża Europy Południowej. Na etapie planowania wszystko było w porządku, ale moja siostrzyczka marzycielka raz-dwa zażądała najlepszego miejsca w aucie. Chodząc wkoło stołu, powtarzała to w kółko nieznoszącym sprzeciwu tonem, co rozwścieczyło sfrustrowaną familię oraz głównie mnie, prawie piętnastolatka. Przed wojażem udobruchaliśmy pożądliwą hipochondryczkę obietnicą wizyty w lunaparku. Niechżeż teraz spróbuje protestować! Kompetentnego instruktażu udzielił nam wuj globtroter, który z niejednego pieca chleb jadł. Spakowaliśmy się rach-ciach i w półbrzasku, w rześkiej mżawce, kierując się na południowy zachód, dotarliśmy do najbliższej pizzerii. Trzeba było wprzód skonsumować kilka megapizz, a następnie ruszyć znów w przód. I tutaj nastąpiło otrzeźwienie! Wysłużony fiacik rzęził i charczał z pół minuty, miotając się w tę i we w tę, i ostatecznie umilkł. Nasze cudne wakacje pozostały w sferze niespełnionych marzeń!

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 30 III 2016r.

    23 marca 2016r. na terenie gimnazjum odbył się konkurs pt. „Magiczna piątka”. Przeznaczony był dla uczniów klas I gimnazjum i klas VI SP25. Obejmował blok przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i składa się z 9 etapów: pytania quizowe dla drużyn, karta pracy z matematyki, kontynenty, karta pracy z biologii, sudoku, krzyżówka, karta pracy z geografii „Wędrówki po mapie”, życiorysy, doświadczenia i łamigłówki. Wszystkie konkurencje wymagały wiedzy z zakresu fizyki, biologii, chemii oraz geografii.
    W roli ekspertów wystąpili nauczyciele: Grażyna Grabania (biologia), Magdalena Staniszewska (matematyka), Katarzyna Zakrzewska (matematyka), Magdalena Pryk (chemia), Janusz Brakoniecki (geografia). Nad całością czuwała przewodnicząca Małgorzata Minkiewicz (matematyka).
    Celem imprezy była promocja naszego gimnazjum, umiejętność pracy w zespole, rozwijanie zainteresowań oraz kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów. W przerwach pomiędzy konkurencjami uczniowie mogli podziwiać umiejętności naszych gimnazjalistów: taniec nowoczesny, umiejętności wolaklne, szermierka.
    Drużynom kibicowały klasy, które świetnie się bawiły podczas imprezy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody. Do zobaczenia za rok.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 22 III 2016r.

    Od wczoraj mamy już kalendarzową wiosnę, a i aura zrobiła się przyjemniejsza. Pogoda zaczęła nam sprzyjać! Wiele szkół organizuje wyjścia do kina, teatru, czy w plener na świeże powietrze.
    W tym roku w Parku Centralnym w godz. 9-13 szkoły zawodowe przygotowały piknik dla gimnazjalistów. Można było zapoznać się z ofertą kształcenia każdej ze szkół, z bliska podziwiać osiągnięcia ich uczniów a nawet posmakować przygotowanych przez uczniów rarytasów. Pogoda dopisywała, a uczniowie klas III G9 dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy od starszych kolegów. Teraz z pewnością mają już sprecyzowane pomysły, w której szkole średniej warto się uczyć i jaki zdobywać zawód.
    Uczniowie klas I i II uczestniczyli w akademii filmowej „Metamorfoza jako nośnik znaczenia – od Jacka Soplicy do Ant-Mana.”
    Dzisiejszy dzień jest jednym z dni w roku, kiedy do szkoły można iść na luzie i połączyć przyjemne z pożytecznym…

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 7 III 2016r.

    Ile ważyła rycerska zbroja? A ile ważył miecz? Jak strzelano z łuku? To tylko nieliczne pytania, na które odpowiedzi udzieli prawdziwi rycerze. Po raz kolejny (3 marca) nasze gimnazjum odwiedził Teatr Historyczny "Chorągiew Komturstwa Gniewskiego". „Żywa Lekcja Historii" to podróż poprzez wieki. Całe wyposażenie, którym posługują się aktorzy są dokładnymi replikami, sprzętów wykorzystywanych w danej epoce historycznej.
    W trakcie lekcji uczniowie mieli okazję zdobyć wiedzę historyczną dobrze się bawiąc. Przedstawienie to 50 minut barwnego opowiadania wraz z prezentacją strojów, sztuki walki oraz dużą dawką wiedzy i humoru. Uczniowie oraz nauczyciele byli zachwyceni.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 19 II 2016r.

    Koniec zabaw hucznych, hulanek i swawoli tak oczywiście można podsumować koniec karnawałowych szaleństw. W 2016 roku karnawał zaczął się szybko, zaledwie zdążyliśmy wrócić do szkoły po feriach, a tu już 40 – dniowy okres postu. Członkowie SU G9 postanowili z tej okazji zorganizować dyskotekę karnawałowo-walentynkową, która odbyła się we wtorek 9 lutego . Miejscem zabawy była pięknie udekorowana mała sala gimnastyczna nr 55. Dyskoteka zaczęła się o godzinie 17:00. Podczas imprezy odbył się konkurs karaoke oraz konkurs na najładniejszą miss i mistera wśród gimnazjalistów. Całą zabawę poprowadzili DJ Piotras i spółka. W trakcie trwania dyskoteki zostały rozdane kartki walentynkowe zbierane wcześniej w szkole. Przybyła na imprezkę młodzież bawiła się doskonale.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 24 I 2016r.

    Chociaż koniec roku szkolnego wydaje się być jeszcze bardzo odległy, są uczniowie, którzy ciężko pracują cały rok, a efekty widoczne są już po zakończeniu I półrocza.
    22 stycznia podczas apelu podsumowaliśmy osiągnięcia klas I – III gimnazjum w I półroczu roku szkolnego 2015/2016. Wicedyrektor ZSO Nr 3 ds. Gimnazjum Nr 9 Agnieszka Leszczyńska nagrodziła dyplomami i listami gratulacyjnymi tych uczniów, którzy mogą pochwalić się zarówno bardzo wysokimi średnimi ocen jak i wzorowymi lub bardzo dobrymi ocenami z zachowania oraz 100% frekwencją. Całość imprezy uświetnił występ SKT M.A.S.K.A. przedstawieniem „Świtezianka”.
    Przypomnieliśmy całej społeczności szkolnej wszystkie nasze sukcesy w wewnątrzszkolnych i ogólnopolskich konkursach przedmiotowych oraz w zawodach sportowych. Wspominaliśmy akcje samorządowe i wolontariackie, uroczystości i imprezy, w których szkoła brała udział. Kolejny rok okazujemy wielkie serce najbardziej potrzebującym, bierzemy udział w akcjach takich jak Góra Grosza oraz WOŚP.
    Jesteśmy wdzięczni Radzie Rodziców a w szczególności Pani Marzenie Olchowy i Pani Agnieszce Lech za pomoc w przeprowadzaniu wielu akcji wewnątrzszkolnych. Samorząd Uczniowski dziękuje także za współpracę w I półroczu pani dyrektor Jadwidze Baczewskiej, pani wicedyrektor Agnieszce Leszczyńskiej, wszystkim nauczycielom oraz uczniom, którzy wspierali jego akcje.
    Teraz przed nami 2 tygodnie czasu beztroski, błogiego leniuchowania i aktywności fizycznej na stoku czyli przysłowiowego ładowania akumulatorów. Do zobaczenia w dobrych humorach w nowym semestrze.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 29 XII 2015r.

    22 XII 2015r. uczniowie G9 pospołu z nauczycielami i wychowawcami zorganizowali z inicjatywy SU klasowe spotkania opłatkowe, które stały się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia. W bożonarodzeniowy klimat wprowadził wszystkich piękny montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów klas 2 i 3 pod batutą P. Agnieszki Kostki, który miał formę ściśle związaną z treścią biblijnego przekazu o przyjściu Boga na świat. Uczniowie przygotowali się do występu starannie, deklamowali fragmenty nastrojowych utworów poetyckich. Następnie niczym chór anielski śpiewaliśmy z nimi wspólnie kolędy. Wizyta kolędników to corocznie nastrojowy i wzruszający moment, pełen magii i refleksji nad kondycją świata i miejscu każdego z nas w nim. W trakcie wizyt wszyscy wszystkim składali życzenia i dzielili się opłatkiem z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
    Po zakończeniu zajęć pracownicy szkoły spotkali się w szkolnej stołówce, aby podzielić się opłatkiem - symbolem zgody i pojednania. Spotkaniu towarzyszyła życzliwa i rodzinna atmosfera. Mamy nadzieję, że przeżycia duchowe były wzniosłe i pozostaną na długo w sercach i pamięci.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas,

niosący radość, dobro i nadzieję. Na ten szczególny

świąteczny okres serdeczne życzenia zdrowia, spełnienia marzeń,

wszelkiej pomyślności , wiary i optymizmu

w każdym dniu Nowego 2016 Roku

Dyrekcji, wszystkim Uczniom i Rodzicom

składa Rada Pedagogiczna G9.____________________________________________________________________________________________
Dodano: 14 XII 2015r.

    W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) na terenie naszej szkoły zorganizowano maraton pisania listów. W dniach od 4 do 13 grudnia uczniowie naszej szkoły pisali apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Łącznie uczniowie dziewiątki napisali 26 listów.
    Na chwilę obecną napisano ponad 270tys. listów w całej Polsce. Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w akcję. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich - dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 11 XII 2015r.

    Mikołajki 6 grudnia obchodziliśmy w 9-tce w sposób szczególny. Mikołaj odwiedził wszystkich uczniów i nauczycieli. Obdarowywał wszystkich grzecznych uczniów słodyczami, asystowały mu piękne pomocnice czyli „elfki”, a w trakcie długich przerw można było usiąść mu na kolanach, zaprezentować swój talent a ostatecznie zdobyć mikołajkowy łakoć. Było gwarno i wesoło, wielu uczniów zrobiło sobie pamiątkową fotkę ze świętym, który celebrował ten dzień jak potrafił najlepiej. Wielu uczniów czekało na to wydarzenie z utęsknieniem przez cały rok. Czy wiecie skąd wywodzi się współczesna tradycja mikołajek i sposób ich obchodzenia? Jeśli nie to uchylamy tajemnicy na ten temat.

Święty Mikołaj - obdarowuje każdego

Święty Mikołaj to bardzo ważna postać w katolicyzmie oraz prawosławiu. Zgodnie ze średniowieczną hagiografią żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry, która obecnie znajduje się na terytorium Turcji. Ten chrześcijański święty stał się z biegiem lat ważną postacią występującą w wielu kulturach. Święty Mikołaj zasłyną jako człowiek, który przez całe życie pomagał potrzebującym; wszystkie dobra, jakie posiadał rozdawał ubogim. Co ciekawe, Mikołaj swoje dary przekazywał anonimowo, co dowodzi jego bezinteresowności.

Święty Mikołaj i mikołajki - a tradycja?

Mikołajki to święto bardzo stare. Już w okresie średniowiecza utarł się zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami w wigilię tego dnia. Mało kto wie, że do XIX wieku imieniny św. Mikołaja były na ziemiach polskich dniem wolnym od pracy i nauki.

Obecnie święto to jest obchodzone w wielu zakątkach świata - m.in. Santa Claus (USA), Heilige Nicolaus (Niemcy), Babbo Natale (Włochy), Mikulas (Czechy).

W XIX wieku na ziemiach polskich święty Mikołaj odwiedzał domy wraz z aniołkiem i diabłem. W trakcie wizyt przepytywał najmłodszych z pacierza i dopytywał rodziców o sprawowanie ich pociech. Grzeczne dzieci otrzymywały tego dnia słodycze; z kolei te, które zachowywały się nieodpowiednio dostawały rózgi.


____________________________________________________________________________________________
Dodano: 2 XII 2015r.

    Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie od wielu lat organizuje konkurs literacki „O Różę Małego Księcia” adresowany do uczniów olsztyńskich szkół podstawowych i gimnazjalistów.
    Zainteresowanie zmaganiami było duże (bo młodzi jednak lubią pisać), ale Julia Wolińska (2d) okazała się bezkonkurencyjna (jury nie przyznało II i III miejsca).
    Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 19 listopada 2015 r. o 18.00 w Kamienicy Naujacka MOK w Olsztynie przy ul. Dąbrowszczaków 3

Poproszona o krótką informację „jak było”, Julka napisała:

Dobry wieczór!
Finał odbył się w pełnej sali kameralnej. Chociaż kategoria gimnazjum była ostatnia, Piotr Bierżyński wyczytał na początku moje imię - zajęłam I miejsce :) Nie musiałam czytać pracy, wybrano za mnie fragment o dzieciństwie oraz człowieczeństwie. Oprócz szklanej róży, dostałam także "Ostatni wykład" (wydaje mi się nawet, że był wybrany specjalnie dla mnie, ale sam tytuł przygnębia), piękny dyplom, "Antologię konkursu O Różę Małego Księcia" z 2014 r. (w 2016 prawdopodobnie znajdę się w nowej wersji), a także zaproszenie do klubu literackiego.
Bardzo się cieszę :)
Pozdrawiam!

My też bardzo się cieszymy, ale przede wszystkim gratulujemy młodej literatce.

(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)

P.S. Nie piszcie „do szuflady”, dzielcie się swoją twórczością

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 21 XI 2015r.

    W tym roku o odzyskaniu niepodległości przez Polskę mówiliśmy 12 listopada. Uczniowie przygotowali galowe stroje, a Maskowicze krótkie przedstawienie, które z przymrużeniem oka pokazało, ile (i co) Polacy wiedzą na powyższy temat. Bo czy rzeczywiście trzeba pompatycznie i tylko na poważnie mówić o rzeczach ważnych i trudnych?
    Młodzi aktorzy udowodnili, że choć Marię Konopnicką i rapera Eldo dzielą lata, to „Roty” i „Nie pytaj o nią” nie dzieli nic. Zresztą sami znajdźcie wspólny mianownik…

To nie karnawał, ale tańczyć z nią chcę
Znam ją 30 lat, ale wciąż niewiele wiem
Wiele serc bije dla niej, wiele w niej
Do szaleństwa zakochane wszystko zrobić są w stanie
Dzień wstaje, nową nadzieją nad jej brzegiem
Za rękę przed siebie choć czasem jej nie poznaję
To nie matka ale wzięła mnie w opiekę
Pokazała mi emocje, nauczyła być człowiekiem
I może kiedyś będę musiał wszystko oddać
Los zada pytanie: „Staniesz przy niej czy ją poddasz?”
Jedna z jej lekcji była o wierności
Tej ostatecznej do ostatniej krwi kropli
Bywam okropny dla niej, często się wściekam
Bywam obojętny, chciałbym tylko ją odwiedzać
Tak od święta, wyjechać jak inni to robią
Nie umiałbym jej zostawić, proszę nie pytaj mnie o nią

I nie pytaj mnie o nią, znasz ją doskonale
Nie pytaj co Tobie da, lecz co Ty możesz zrobić dla niej
Codziennie w innym stanie ją spotykasz
Lecz czujesz tylko dumę, gdy ktoś o nią Cię zapyta.

(…)
Wielu tęskni za nią, wielu nie może wrócić
Więc w sercach ją mają czekając, aż los się odwróci
(…)
A póki my żyjemy, żyje ona!

Ona nie urodziła mnie, lecz kocham ją jak matkę
nieraz mnie odrzuciła, ale będę z nią na zawsze
to miłość przed którą wielu ostrzegało
jeśli stracisz dla niej głowę, to położysz ją za nią

(…)
Niektórzy myślą, że jest ich własnością ,chcą jej zmienić imię
myślą że mogą bo nią rządzą
chcą dać jej numer i mieć ją na wyłączność
a to solidarność ludzi przecież zwróciła jej wolność
(…)(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)

PS Zakładam, że wszyscy znają tekst „Roty, dlatego go tu nie ma…
____________________________________________________________________________________________
Dodano: 20 XI 2015r.

    9 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się Gimnazjalny Turniej Strzelecki propagujący strzelectwo wśród dzieci i młodzieży. W zawodach wzięło udział 18 uczniów naszego gimnazjum. Każdy z uczestników miał do oddania pięć strzałów, a łączna suma punktów decydowała o miejscu na podium. Bezkonkurencyjna okazała się Dorota Przybyszewska z wynikiem 41 punktów, drugie miejsce zajął Adrian Klincewicz (40 punktów), trzecie miejsce Oskar Czaja (35 punktów). Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Nagrody i okolicznościowe dyplomy wręczone zostaną wszystkim uczestnikom turnieju podczas apelu podsumowującego naukę w pierwszym semestrze.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 4 XI 2015r.

    Kto z nas zastanawiał się kiedykolwiek, jak wysoko można wjechać, a raczej wskoczyć na rowerze wyczynowym, jaskie akrobacje, triki i ewolucje możliwe są na jednym kole ? Jeżeli ktoś nie wątpi w to, że rower i człowiek mogą stanowić jedność, to nie zwiódł się oglądając popisy Krystiana Herby, niezwykle utalentowanego sportowca, wielokrotnego mistrza w tej dziedzinie i trzykrotnego rekordzistę Guinnessa w pokonywaniu najwyższych budynków świata właśnie na rowerze. My mieliśmy okazję obejrzeć mistrza w akcji, a nawet wziąć dział w jego show 30 października br. W G9. Spotkanie przebiegło dwuetapowo, w części I mistrz Herba przeprowadził konkurs wiedzy na temat szlaków rowerowych biegnących wzdłuż naszej wschodniej granicy ( blisko 2000 km. ścieżek rowerowych) a jego uwieńczeniem były cenne nagrody: rower, koszulki, poradniki. Następnie przez blisko 45 minut prezentował niezwykłe umiejętności, akrobacje i ewolucje, zapierające dech w piersiach. W pokazie wzięli udział nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele, którzy z zimną krwią oddali swoje ciała pod kontrolę samemu Panu Krystianowi i wyszli z tej opresji o dziwo w całości( były to skoki nad leżącymi na podłodze belframi). Po zakończeniu pokazu nie obyło się bez autografów i selfie. Liczymy na kolejne tego typu spotkania. Dziękujemy i życzymy dalszych spektakularnych sukcesów naszemu mistrzowi.
    Krystian Herba (ur. 12 sierpnia 1981 w Rzeszowie) – polski sportowiec specjalizujący się w trialu rowerowym. Popularność zdobył udziałem w telewizyjnym show Mam Talent w 2009 oraz zdobywaniem drapaczy chmur – skacząc rowerem po schodach kilkudziesięciopiętrowych drapaczy chmur. Karierę sportową rozpoczął w 1995. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, finalista i uczestnik wielu zawodów cyklotrialowych na świecie. Reprezentant Polski w latach 1999-2009. Obecnie zajmuje się pokazami akrobacji rowerowych.

Skromna część sukcesów Pana Krystiana to:
• 6 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy 2004
• zwycięstwo w Pucharze Polski w 1999,
• II Wicemistrz Polski (2000, 2001, 2002, 2005),
• Wicemistrz Polski 2004,
• 4 miejsce G-shock Extreme Jam 2008,
• kilkadziesiąt startów w kadrze narodowej w latach 2000–2008,
• Mistrz Polski Amatorów w snowboardzie (2004, 2006),
• Wicemistrz Polski Amatorów w Snowboardzie (2005, 2008, 2009),
• Mistrz Podkarpacia w snowboardzie 2009.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 2 XI 2015r.

    Dnia 29 października członkowie Samorządu Uczniowskiego G9 udali się na wojskowy cmentarz położony u zbiegu ulic Szarych Szeregów i Jagiellończyka w celu uprzątnięcia zaniedbanych i opuszczonych grobów żołnierzy , o których się już nie pamięta. Robimy to od kilku lat, więc mamy wprawę i wiemy, co nam będzie do tego potrzebne. Zaopatrzeni w niezbędne sprzęty ogrodnicze przystąpiliśmy do pracy. Uporządkowaliśmy wspólnie około 30 grobów, a następnie zapaliliśmy na nich symboliczne znicze, mówiące o pamięci i szacunku wobec tych, którzy polegli za naszą wolność. Jest to akcja, którą w naszej szkole pielęgnuje się i przeprowadza od wielu lat. Dzięki niej oddajemy cześć zmarłym i uczymy się szacunku dla tradycji, kształcimy właściwe postawy obywatelskie i patriotyczne. Takie momenty skłaniają nas również do refleksji i zadumy, gdyż pamięć o zmarłych świadczy o żywych..
Uczniowie biorący udział w akcji:
Patrycja Staniszewska, Piotr Kasprzycki, Michał Jurkowski, Monika Orłowska, Alicja Łapińska, Jakub Grzywiński, Bartek Błaszczyk, Nikola Roman, Kamil Ciborowski, Krystian Bartoszewski, Kuba Notowski oraz ulubieni opiekunowie - Pan Leszek Bakun i Pan Robert Gawroński.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 29 X 2015r.

    Po raz pierwszy uczniowie (precyzyjniej: uczennice) naszej szkoły wzięli udział w Regionalnym Konkursie Recytatorskim im. Marii Zientary Malewskiej w Brąswałdzie.
    Wiersze olsztyńskiego poety, profesora Leszka Jana Rogalskiego, okazały się szczęśliwe dla Dominiki Piórkowskiej (III miejsce) i Hanki Gurgielewicz (wyróżnienie). Dziewczyny oczarowały jurorów świetną dykcją i paletą uczuć (Dominika- Człowiek człowiekowi człowiekiem jest) oraz wrażliwością (Hania-Odchodzisz!).
    Zadanie nie było łatwe, bowiem w szranki stanęła naprawdę duża grupa uczniów (naliczyłyśmy wszystkich uczestników ponad czterdzieścioro).
    Organizatorzy zadbali o ciało (pyszny poczęstunek) oraz duszę (wspaniała wycieczka po Brąswałdzie z przewodnikiem PTTK). Mimo szarego nieba i deszczu był to piękny dzień.

(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)

P.S. Kto pamięta słowa Hymnu Warmińskiego?...

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 28 X 2015r.

    W czwartek, 22.10.br., pierwsze klasy wyruszyły do CEiIK-u na spektakl przygotowany przez Kielecki Teatr Lektur. Wspomnienia narkomanki to adaptacja sceniczna książki Pamiętnik narkomanki Barbary Rosiek.
    Mocne, przejmujące widowisko miało poruszyć i poruszyło-bo nie można być obojętnym na losy samounicestwiającej się rówieśniczki, bo nie można uciec od problemu narkotyków i dopalaczy, bo wreszcie nie można nie docenić dobrej, bo wiarygodnej gry Magdaleny Jarek.
    Jak mówi reżyser Marek Tracz: ”Ta inscenizacja ma służyć przełamaniu stereotypu w myśleniu na temat. A stereotyp jest następujący: mnie się jakoś uda…”

(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)


PS Reszta zależy już tylko od Waszej mądrości…

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 27 X 2015r.

W środę, 21.10.2015, odbyło się Pasowanie na gimnazjalistę.
    Najpierw najmłodsi uczniowie przyrzekali: dbać o swój wszechstronny rozwój, poszukiwać i odkrywać, dążyć do samodzielności, być aktywnymi. Potem wybrzmiały słowa Szkolnego Kodeksu Postępowania. Oczywiście nie obeszło się bez okolicznościowych przemówień, ale przecież wiadomo, że nie na nie najbardziej czekali pierwszoroczniacy, lecz na otrzęsiny. Kiedy więc wyprowadzono flagę państwową, przenieśliśmy się do Nawiedzonej Szkoły, a o losach adeptów nauk wszelakich miała decydować galeria dobrych (?) duchów naszej szkoły. Tradycyjnie odbyły się różne próby wtajemniczenia: wiedzy, siły, sprawności i odwagi (uczniowie narzekali, że było za łatwo, za słabo, za mało). Nietradycyjnie do próby odwagi zostali wywołani Szanowni Wychowawcy (Mroczny Kapłan Natury, Matematyczna Upiorzyca, Groza Społeczna, Strzyga Matematyki), którzy cebulowo-czosnkowe koreczki prawdy ( o ich mocy oczywiście) musieli popić diabelskim sokiem. Było wesoło, spontanicznie, mądrze, bo strzygi, demony, upiory to w rzeczywistości duchy arcyważnych cnót: koleżeństwa, mądrości, punktualności, pracowitości, tolerancji.
Wszystkim dziękuję za wspólną zabawę, a członkom M.A.S.K.I. za czas i pomysły.

(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M.S.)

PS M.A.S.K.A. (dla niewtajemniczonych: koło teatralne) czeka na nowych członków

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 26 X 2015r.

    19 października na terenie naszego gimnazjum odbyły się młodzieżowe wybory parlamentarne 2015 organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Głosowało 184 uczniów. Frekwencja wyniosła 79%. Młodzi ludzie mają swoje zdanie i poglądy. Wyniki przedstawiają się następująco:

    Projekt towarzyszy wszystkim wyborom i referendom państwowym od roku 1995. W młodzieżowych wyborach prezydenckich w 2015 roku uczestniczyło ponad 1 500 szkół, a głosowało prawie 200 tysięcy uczniów. W projekcie Młodzi głosują uczestniczyło dotąd prawie 2,5 miliona uczniów z całej Polski.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 22 X 2015r.

Belfer z klasą - wybieramy najbardziej wyjątkowych nauczycieli w naszej szkole...
    W dniach 10-12 października br. w G 9 odbył się konkurs na wyjątkowego nauczyciela „Belfer z klasą”. Pod uwagę braliśmy zdanie większości uczniów naszego gimnazjum, którzy głosowali na nauczyciela, który przeprowadza ciekawe zajęcia dydaktyczne i znany jest z prowadzonych przez siebie działań na rzecz młodzieży.

Kapituła konkursu wzięła pod uwagą również następujące kategorie:
- potrafi nawiązać wyjątkowe relacje z uczniami jako przyjaciel i autorytet, nie szczędzi swojego czasu, nie tylko dla poszerzania wiedzy swoich wychowanków, wspiera dobrymi radami, pomaga w rozwiązywaniu trudnych sytuacji, jest empatyczny, miły, ceni uśmiech, dyskrecję i dobre relacje.
- ma ciekawą osobowość, jest wyjątkowy w działalności pozalekcyjnej, w pracy na rzecz szkoły i środowiska, organizuje lub uczestniczy w akcjach o charakterze charytatywnym, artystycznym lub sportowym wspierającym rozwój uczniów, kształtuje w ludziach potrzebę empatii, sprzyja rozwojowi kreatywności, jest wyjątkowy w szerokim tego słowa znaczeniu.
- ceniony za szczególnie rozległą wiedzą, umiejętności dydaktyczne, ciekawy sposób prowadzenia lekcji i wyczucie sprawiedliwości, potrafi zachęcać wychowanków do poszerzania wiedzy, rozwija i promuje kreatywność, posiada także cechy z wymienionych wyżej kategorii.

    W szranki stanęli wszyscy nauczyciele, których pogrupowano wg 4 kategorii : Humanista, N-l języka, N-l przedmiotu z grupy matematyczno-przyrodniczych, specjaliści.

Laureatami konkursu zostali:

Dorota Śniady – n-l jęz. niemieckiego,
Mariusz Milan – n-l jęz. polskiego,
Leszek Bakun – n-l zajęć technicznych,
Zbigniew Wesołek – n-l fizyki.
   Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło w dniu 14 października . Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 8 X 2015r.

    1 października 2015 r. uczniowie Gimnazjum Nr 9 wzięli udział w wycieczce do Kaliningradu (Królewca). Wyprawa była częścią projektu „Nasz wspólny region”, realizowanego przez Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie” oraz Fundację Polsko-Rosyjską „Dialog i Porozumienie”.
    Gimnazjaliści wzięli udział w lekcjach historii przeprowadzonych w Bramie Frydlandzkiej n/t przedwojennego Królewca oraz uzbrojenia rycerzy Zakonu Krzyżackiego. Brama jest obecnie jedną z siedmiu ocalałych, przez nią prowadziła niegdyś droga do Friedlandu (obecnie Prawdinsk). Zwiedzający mieli okazję zobaczyć także schron i dzięki efektom specjalnym poczuć się przez chwilę, tak jak mieszkańcy bombardowanego Królewca w czasie wojny.
    W czasie jednodniowego pobytu młodzież zwiedzała również miasto. Na początek gimnazjaliści próbowali rozwiązać bardzo popularną wśród mieszkańców Królewca zagadkę matematyczną o 7 mostach. Ważnym punktem wycieczki była również katedra, w której pochowany jest słynny filozof Emanuel Kant. Poza tym uczniowie widzieli m.in. pomnik księcia Albrechta Brandenburskiego, ostatniego Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego i pierwszego księcia Prus. Warto pamiętać, że to właśnie pod jego rządami rozpoczął się rozwój ekonomiczny, polityczny i kulturalny Prus. Z jego inicjatywy powołany został najstarszy uniwersytet Prus. Chociaż obecnie po pierwotnych zabudowaniach zostało już naprawdę niewiele, o czym zwiedzający mogli się przekonać, Albertyna działa dalej jako Kaliningradzki Uniwersytet Państwowy. Podobnie nie ma dziś śladu po zamku krzyżackim. Rosjanie wyburzyli ruiny w 1969 r. Uczniowie zobaczyli wybudowany w tym miejscu Budynek Rad, który ze względu na problemy ze stabilnością stoi pusty. Stał się dziś w pewnym sensie pomnikiem radzieckiej przeszłości i symbolem tamtej epoki.
    Uczniowie mieli również czas na małe zakupy i smaczny obiad. Do Olsztyna wrócili w dobrych nastrojach, w późnych godzinach wieczornych.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 7 X 2015r.

    24 września odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Szkolnego. Głosowanie przebiegało w miłej atmosferze, na przerwach pomiędzy lekcjami. Frekwencja w naszym gimnazjum wyniosła 67%. Oddano 172 głosy, w tym 152 ważne i 15 nieważnych.
    W następstwie głosowania mamy następujący skład samorządu :
Kamil Ciborowski kl. III b – liczba głosów 80 – przewodniczący
Patrycja Staniszewska kl. III c _ liczba głosów 77 – zastępca przewodniczącego . Wybory odbyły się wg reguł demokratycznych i była to ostra, choć przebiegająca w miłej atmosferze kampania wyborcza. Serdecznie gratulujemy. Przed zwycięzcami poważne zadanie, godne reprezentowanie całej braci uczniowskiej i oczywiście organizacja szeregu ciekawych imprez szkolnych.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 7 IX 2015r.

Uczeń ma być zdrowszy i lepiej oceniany, czyli inauguracja nowego roku szkolnego 2015/2016
    Po dwumiesięcznej, wakacyjnej przerwie, jak co roku 1 września, pospołu uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie o godzinie 8:30 wzięli udział w uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego 2015/16.
    Dyrektor ZSO 3 dr Jadwiga Baczewska powitała wszystkich przybyłych: gości, nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców, otwierając tym samym nowy etap w życiu szkoły– kolejny rok szkolny. W części oficjalnej nie zabrakło również przemówień, listów otwartych kierowanych do uczniów( zwłaszcza tych rozpoczynających naukę w poszczególnych oddziałach), życzeń, ciepłych słów otuchy i wskazówek dotyczących nowych wyzwań. Po zakończeniu uroczystości inauguracji roku szkolnego wychowawcy wraz z klasami 2 i 3 udali się do wyznaczonych sal, na Orliku pozostali wyłącznie pierwszoklasiści, aby uwiecznić się z wychowawcami na wspólnej fotografii i zasilić tym samym naszą szkolna galerię.
    Co zaś tyczy się priorytetów wychowawczych i dydaktycznych na rok szkolny 2015/2016 to ma on obfitować w wiele korzystnych zmian głównie dla uczniów, wśród których znalazły się projekty dotyczące zdrowego żywienia, podnoszenia sprawności fizycznej i lepszego oceniania uczniów. Mamy nadzieję, że uczniom zmiany te wyjdą na dobre. Wszakże wiadomo, nie od dziś, cytując klasyka A. Mickiewicza, iż wiedzę może przekazać nam ktoś inny , ale doświadczenie musimy zdobywać sami.
    Życzymy zatem wszystkim naszym uczniom na progu nowego roku szkolnego wielu spektakularnych sukcesów, samych wspaniałych ocen, zadowolenia i satysfakcji z wyboru Gimnazjum nr 9 z OI i dodajemy troszeczkę otuchy podpowiadając nieśmiało, że za niecałe 300 dni znów będą wakacje.

____________________________________________________________________________________________
Dodano: 7 IX 2015r.

   - Uczestnicy programu (sprawdzona grupa naszych gimnazjalistów i absolwentów) Blokowisko-lato 2015 ciekawie spędzili dwa upalne tygodnie sierpnia. Zamiast spać do południa albo nudzić się przed telewizorem, wybrali aktywność. Zajrzeli nad Jezioro Ukiel, gdzie pod czujnym i fachowym okiem pedagoga szkolnego -p. Mirosława Rewkowskiego- zgłębiali tajniki żeglowania.
   - Odwiedzili Biuro Wystaw Artystycznych, by obejrzeć wystawę Ewy Plichty-Lubienieckiej „Taki pejzaż” oraz Marty Wasilewskiej-Frągnowskiej „Podróż” (to Pani, która kilka lat temu uczyła w naszym gimnazjum plastyki i prowadziła zajęcia artystyczne).
   - Zapoznali się z pracą Planety 11 (nikt nie wypożyczył książki).
   - Spacerowali po olsztyńskich ulicach (tych starych oraz całkiem nowych).
   - Rozmawiali, dzielili się wrażeniami (tematów do dyskusji nie brakowało).
Z nową porcją wiedzy i umiejętności można wracać do szkoły
(podpatrzyła i spostrzeżeniami podzieliła się M. S.)
PS
Jedno jest pewne-łatwiej sterować żaglówką niż zrozumieć, co artysta-malarz miał na myśli.